Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

“İstikametimi Daima O Güneşe Bakarak Tayin Eder ve İlerlerim” Mustafa Kemal Atatürk

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

,

Hiçbir zaman … Henüz elimde savaş araçları bulunmadığı zamanlarda bile işin bugünkü sonuçları alacağından emindim.”

Merhaba

Gazeteci Bayan Grace Ellson’ın , “Başarı kazanacağınızdan kuşku duyduğunuz oldu mu?” sorusuna karşılık Atatürk’ün verdiği cevap şu olmuştu; “Hiçbir zaman … Henüz elimde savaş araçları bulunmadığı zamanlarda bile işin bugünkü sonuçları alacağından emindim.” Bir başka sözü ise şöyledir; “… düşmanı kesin olarak denize dökeceğimize dair olan inancımız, hakikaten sarsılmaz idi, daima o sağlamlığı korudu. Çünkü duygusal ve hayale dayalı değil, gözlem, inceleme ve hesaba dayanan tedbirlere ulusumuz bir içtenlik ve güvenle sahip çıkmış bulunuyordu.” Geleceğe yönelik hedefini nasıl saptandığını ve bu hedef doğrultusunda nasıl yürüdüğünü ise şöyle açıklıyordu; Inkilap , güneş kadar parlak , güneş kadar sıcak ve güneş kadar bizden uzaktır, istikametimi daima o güneşe bakarak tayin eder ve öylece ilerlerim, parlaklığı ve sıcaklığı ilerleme izin verinceye kadar ilerlerim. Tekrar ilerlemeye devam etmek üzere dururum, tekrar o güneşe bakarak yön alırım.” Atatürk, kendisini ziyaret eden Mısır Büyükelçisi’ne bir sabah, Çankaya sırtlarından doğmakta olan güneşi göstererek şöyle der; ” Doğudan şimdi doğacak olan Güneş’e bakınız! Bu gün, günün ağardığını nasıl görüyorsam , uzaktan, bütün doğu uluslarının da uyanışını öyle görüyorum. Bağımsızlık ve özgürlüğüne kavuşacak daha çok kardeş ulus vardır. Onların yeniden doğuşları, kuşkusuz ilerlemeye ve refaha yönelmiş olarak gerçekleşecektir. Uluslar, bütün güçlere bütün engellere rağmen engel olanları yenecekler ve kendilerini bekleyen geleceğe ulaşacaklardır. Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve uluslar hiçbir renk, din ve ırk farkı gözetmeyen yeni bir ahenk işbirliği egemen olacaktır.”

Bu son cümle, dinlerdeki, dünyanın sonlarına doğru kurt ile kuzunun bir arada dostça bir olacağı, din ırk, millet, renk ayrımı gözetilmeden insanların mutlu, huzurlu bir dönem yaşayacaklarına ait inancı hatırlatıyor. Benzeri yaklaşımlar çeşitli okültizme ve ezoterik öğretilerde de “Altınçağ” adıyla anılıyorlar.

Atatürk’ün kendi el yazısıyla “Tekamül” ile ilgili görüşleri ise şöyle;

img_1825

Atatürk’ün kendi el yazısıyla “Tekamül” ile ilgili görüşleri. Yazısında insanlığın birliğinin ancak, barışa doğru yürüyüşle gerçekleşeceğini vurguluyordu.

Prof. Dr. Afet İnan ; Atatürk Hakkında Hatıra ve Belgeler” adlı kitabında gelecekle ilgili olarak, onun ilginç bir hatırasını naklediyor. Atatürk 9 Ocak 1936 Perşembe günü Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin açılış dersinde okumadı için Afet İnan’a ; “Tarih belgelerinin ilerideki keşifleri buna dayanacaktır. Her tarihi kişinin söylediği sözler toplanabilecek ve böylece biz onları kendi seslerinden ve sözlerinden dinleyeceğiz.” diyerek hazırladığı yazıyı verir. Afet İnan şöyle diyor; Bu çok uzak gelecekte belki olabilecek keşfin benim ifadem olarak verilmesine cesaret edemeyeceğimi kendisine söylediğim zaman canı sıkıldı ve ‘ Bunlar bir gün olacaktır , görürsünüz, işitirsiniz dedi. Bu yazının verilmesinden 30 yıl sonra yine aynı ay ve günlere tesadüf eden 1 Ocak 1966 da şöyle bir haber yayınlandı; “Venedik’in Saint George Adası’ndaki Benedictis Manastırı laboratuvarlarında, manastır rahiplerinden Pellegrino yönetiminde, seslerin ayrımı esasına dayanan çok dikkate değer araştırmalar yapılmaktadır. Bununla beraber Saint George Adası’ndaki bilim kurulunun geçmişe ait sesleri toplayacak elektronik araçlar meydana getirmeye çalıştığı sanılmaktadır. Bilginler özellikle Demosten , Pisagor ve Jül Sezar söylevlerinden kendi sesleri ile parçalar elde etmeye çalışmaktadır.

Sevgi’yle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: