Sade Hayat Basit Yaşamak Tarzı Nedir?

Gözlemlediklerim

Sade hayat kişinin isteği değil, ihtiyaçları ile şekillenen bir hayat tarzıdır…

Merhaba

Sade hayat ya da basit yaşam tarzı, sürdürülebilir ve doğal bir yaşam şeklini hedefler. Sade hayat, kişinin “isteği” değil, “ihtiyaçları” ile şekillenen bir hayat tarzıdır. Böylelikle doğanın ve hayatın kontrolsüzce sömürülmesinin önüne geçilecektir. Genellikle sofuluk, çilecilik olarak algılansa da bu hayat tarzının önemli getirileri vardır. Dışarıdan bakıldığında yoksul görünen bu yaşam tarzının zenginliğini açıklayalım.
Basit ya da sade derken iyi veya kötü nitelendirilmesi kast edilmez. Bu ifadeler hayatın yaşanabilirliğini ve anlaşılabilirliğini anlatmak için kullanılır. En genel ifadeyle “sade yaşam tarzı yüklerinden arınmış yaşamdır.” Şehrin içinde sürdürülen sade yaşamlar vardır ancak birçok bilge kişinin bahsettiği gerçek sade hayat, doğadadır. Şehir aslında böyle bir tarzın düşmanıdır. Temel özellikler: hiçbir şeye zarar vermemek, ihtiyacın kadarını kullanmak, ve “öteki” ile bütünleşmektir. Böyle bir hayata niyetlenen kimse diğer canlıları özümsemiştir. Her şeyin ortaklığını görmüştür. Sade ya da basit insan, gereksiz statülerden ve sadece yük olan modern takıntılardan sıyrılmış demektir. Belki de en kestirme anlatımla felsefi yaşam tarzını benimsemiştir denebilir.

Felsefe de sorgulama ve açıklama istiyordu. Basit yaşamak hayatı açıklamaktır. Modernite dediğimiz anlamsız ölüm yarışındansa canlılığa dönüştür. Basit bir yaşam sürmek için bunu istemek yeterlidir. En basit başlangıç hemen bulunduğunuz yerde yapılabilir. Az çöp çıkarmak, az enerji tüketmek, ihtiyacımız kadarını almak hemen yapılabilir. Dünyanın uzak yerlerine gitmemek, hemen yakınımızdaki harikaları keşfetmek yapılabilir. Beton yığınlarına milyonlarca Lira verip kalabalık yalnızlığa girmek yerine bahçeli evlerimiz olabilir. Günün 12-13 saati stres yaşayıp akşam da betonun içinde hapsolmak yerine 24 saat doğayla iç içe kalıp kendi yiyeceğini yetiştirmek güzel bir gerçektir. Şehirde hayatlar katletmek yerine doğada hayatı var edebiliriz.

Kısaca yaptığınız her eylemin felsefe tarafından açıklaması var. 

Felsefe kaynaklarından alıntı

Sevgi’yle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: