Günlük, Oğuz Atay

“Kitapların belirli yerlerini okuyabilmek, bazı insanların bu konuda okuma konusunda en  önemli özelliklerinden biri gibi geliyor bana. Ben de çoğu zaman böyleyim. Sanki bu belirli yerlerin ne olduğunda insanların büyük bir kısmı birleşiyor. Özellikle ben bu belirli yerlerin dışında kalan ve çok kaba bir deyimle ukalalık denilebilecek bölümlerden kaçınmalıyım. Kendi okumak istediği yerleri yazmalı insan herhalde.”

Oğuz Atay

Merhaba,

Oğuz Atay’ın edebiyatla ilgili herkes için sürekli merak konusu olmuş günlüğünün bütünü. “Kimse dinlemiyorsa ya da istediğim gibi dinlemiyorsa günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar! Sonunda bana bunu da yaptırdınız” sözleriyle başlayan Günlük boyunca okur, yazarın son yıllarındaki yanlızlığını paylaşmakla kalmıyor, Oyunlarla Yaşayanlar‘ın oluşum sürecini adım adım izliyor, bir edebiyat laboratuvarıymış gibi.

Atay 13 Aralık 1977’de büyük projesi “Türkiye’nin Ruhu”nu yazamadan hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra Günlük ve Eylembilimi kitapları yayınlandı. Oyunlarla Yaşayanlar adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi.

Hayatına dair tüm izleri bulabileceğiniz Günlük kitabını okurla yazar arasına girmeden buraya bırakıyorum.

Günlük, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: