Fahrenheit 451, Yakma Zevki, Mars Yıllıkları, Ray Bradburry

Bazı geceler uyuyamadığımda kütüphaneme gidip kitaplarımdan birini açıp bir paragraf okuyor ve ‘Aman Tanrım bunu ben mi yazdım‘ diyorum.

-Ray Bradburry

Merhaba,

Ray Bradbury fantazi, korku ve bilimkurgu edebiyatına damga vuran yazarlardan biridir. 1920’de doğdu. Uzun yaşamına Fahrenheit 451 gibi bir distopyanın yanında sayısız öykü sığdırdı. Tüm hayatını kitaplara ve yazmaya adadı.

Stephen King ve Neil Gaiman gibi ustalar ondan ilham aldı.

Kütüphaneleri o kadar çok seviyordu ki gününün çoğunu orada geçiriyordu. Böylelikle ileride yazacağı kitapların temellerini de burada atmış oldu.

Ucla Üniversitesinin bodrumunda, yarım saatte bir içine on sent atarak kullanılan bir daktilonun bulunduğu o muhteşem odayı keşfetti. Böylece dokuz gün boyunca orada, o odada ne yaptığından habersiz on-on beş veya yirmi başka öğrenciyle birlikte oturarak bu daktilonun içine saatte yirmi sent atıp “İtfaiyeci” adlı kısa romanını tamamladı.

Bir süreliğine “itfaiyeci ” olan eser, “Kitap kağıdı kaç derecede tutuşup yanar?” sorusuyla kitabın adı “Fahrenheit 451″ oldu.

Eserlerinde gelecekle ilgili mesajlar veren Ray Bradburry ‘ şöyle der: “Haydi gelin şimdi, önce bir ayna fabrikası kuracağız ve önümüzdeki yıl sadece ayna üretip onlara uzun uzun bakacağız. “

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle, okuyunuz…

Fahrenheit 451

İnsanların kitap okumaktan nefret ettiği, devletin kitapları yasakladığı bir gelecekte, işi kitap yakmak olan bir “itfaiyeci” ve onun kitapları kurtarmak için, içinde yaşadığı teknolojik tüketim toplumuna karşı giriştiği mücadale…

Bu kurguyu Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451 adlı kült eserinden biliyoruz. Peki bu kurgu nasıl bir düşün ve esin zinciri içinde gelişmiş olabilir? Bu kitaptaki öyküler, genç bir yazarın onu üne kavuşturan ilk önemli eserinde olgun ifadesini bulan imgeleminin ve özgün dilinin nasıl doğduğunu, dönüştüğünü ve geliştiğini izlemek açısından çok önemli bir fırsat sunuyor.


Yakma Keyfi

“Kitaplar gibi insanları da yakmayacağım ne malum?”

Rad Bradburry sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilim kurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Bradburry’nin ölümünden sadece iki sene önce derlenen Yakma Zevki ise klasik eseri Fahrenheit 451‘in yol haritası.

Yakma Zevki bir klasiğin kıvılcımı.


Mars Yıllıkları

“Biz dünyalılar, büyük ve güzel şeyleri yıkmak konusunda hüneriyiz.”

Birçok hikayeden oluşan kitap 2033 tarihini gösteriyor.

İnsanlık atom savaşlarının gölgesindeki sorunlarla boğuşan Dünya’yı terk etmek için Mars’ta koloni kurmaya karar verir.

Roketler inmeye başlayınca olaylar istedikleri gibi ilerlemez.

Sanrılar, hipnoz ve telepati bu gezegende kullanılan kelimeler.

Marslılar ise şekil değiştiren zihin okuyan belirli bir gelişmişlik seviyesinde varlıklardır. Mavi bir enerji küresi halinde dolaşılar.

“Onlar şu tepelerde yaşayan yuvarlak ışık küreleri”

“İnsan mı, hayvan mı bilen yok.”

Uzaylı dediğimiz kim acaba?

Dünyadakiler mi?

Marstakiler mi?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: