Dünya “Kanser” Olmasın!

Sağlık

Kanserle ilgili söyleyebileceğim, en önemli şey, sizin dışınızda bir sürecin hızla vücudunuzda yarattığı tahribata, büyük bir farkındalıkla, şahitlik ediyor olmanız.

4 Şubat Dünya Kanser Günü, Türkiye’de her yıl, Anadolu’daki ortalama bir şehrimizin nüfusu kadar insana kanser teşhisi konuluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada her yıl 14 milyon kişiye kanser teşhisi konuluyor. 2030’da dünyadaki kanser sayısı 22 milyona ulaşacak. Teknik bakımdan “salgın” sözcüğü bir hastalığa yakalananların sayısında hızlı bir artış olduğu zaman kullanılır. Bu durum tüm kanser türlerinde geçerli değildir. Son onyıllarda Batı’da mide ve baş boyun kanserlerinde kayda değer bir azalma olmuştur. Buna karşılık Meme, akciğer, deri (melanomalar) ve lenfatik sistem (lenfomalar) kanserlerindeki artış, açıkça bir salgın şeklini almaktadır. Avrupa’da yapılan başka bir çalışma, beyin kanseri riskinin de savaştan sonra doğan kişilerde üçe katlandığını göstermektedir.”

Merhaba

Hayatın en büyük gerçeklerinden biri “Kanser”.

5 yıldır kanser hastalığını yaşayan biri olarak bu anlamlı günde duygularımı, paylaşmak istedim.

Kanserle ilgili söyleyebileceğim, en önemli şey, sizin dışınızda bir sürecin hızla vücudunuzda yarattığı tahribata, büyük bir farkındalıkla, şahitlik ediyor olmanız.

İnsanlığın bile şu yüzyılda insanlara yaptıkları düşünüldüğünde pek de medeni olmadığı ortada.

Haliyle vücudunuzda mücadele ettiğiniz şeyin medeni olup olmadığını soramıyorsunuz.

Kanser, yavaşça, sessiz adımlarla hücrelerde çoğalıyor.

İş yaşamı, ikili ilişkilerden geçerek hayatı öğrenerek, tecrübe sahibi olmuş biri olarak şunu ifade etmek istiyorum. Size zarar verdiğini düşündüğünüz bir insanı veya şeyi hayatınızdan uzaklaştırma kararı alabilirsiniz. Evinizi, işinizi değiştirebilirsiniz . Ne var ki gittikçe çoğalan ve birçok medeniyetin yok olmasından önce tüm insanlığı etkisi altına alan, kanserle ilgili yapabilecekleriniz sınırlı.

Haliyle kanseri vücudunuzdan,yaşamınızdan uzak tutmak, sağlığınızı kazanmak oldukça zor.

En önemli şey moralinizin yüksek olması. Sizi bu anlamda beslemeyen, toksin insanları yaşamınızdan uzak tutabilirsiniz.

Her yıl bir operasyona maruz kalan biri olarak, vücudumda oluşan yaralar sistemin gerçeğini hatırlatırken, RUHUM tüm yaşanılanın üzerinden gelebilmek için el veriyor.

Bu yaşam boyutuna, öğrenmek ve deneyim kazanmak için geldiğimi unutmadan; yolculuğumda, yaşadığım tüm sürecin, bu dünyada ya da kainatın x bir noktasında ışık (bilgi) olduğunu düşünüyorum.

Diğer ruh parçalarına sesleniyorum. Sona yaklaşmadan önce çağrı olarak; “DÜNYA KANSER OLMASIN...”

Yolu SEVGİ‘den geçen Mucizeler, keyifli, huzur dolu güzel akşamlar.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: