Shirin-Yoku, Orman Banyosu, Hector Garcia&Francesc Miralles

Japonların uzun ve mutlu yaşamlarına dair sır perdelerini aralayan Ikigai’den sonra onların kadim kültürünü keşfetmeye devam eden Héctor García ve Francesc Miralles, Shinrin-Yoku’da “orman banyosu” pratiğini detaylı bir araştırma neticesinde okurlarıyla paylaşıyor. İşte bu çalışma, shinrin-yoku’nun sayısız faydası sayesinde ormanın şifalı gücünden gerek bizzat ormana giderek gerek ormanı evimize taşıyarak nasıl faydalanabileceğimiz, ek olarak bu pratiklerin kan basıncını dengelemekten stres seviyesini düşürmeye uzanan faydaları konusunda bilgi edinmek için eşsiz bir kaynak.

“Doğada hiçbir şey tamamlanmış değildir; her şey sürekli bir oluşum içerisindedir, tıpkı insan ruhu gibi.”

— Francesc Miralles

Merhaba

Öyle ya, kim her gününü mutlu yaşamak istemez ki?

Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, her sabah yataktan kalkmaları İçin bir sebepleri vardır?

IKIGAI , Japonların Uzun ve Mutlu Yaşama Sırrı kitabını paylaşmıştım.

“Geçmişten ders çıkartın, mevcut anda yaşadığınızı hissedin ve geleceğinizi kökten değiştirin.”

IKIGAI UYGULAMA REHBERİ size ruhunuzun kapılarını açarak, yolculuğa başlamanıza destek olacak.

Amaçlarınıza ulaşmak İçin kendinize özgü yetenekler geliştirerek geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizi dengede tutacak ve bu sayede kendimizi bir bütün olarak tanıyabileceğiz.

Bu kitapların fikri yazarlar, parkta otururken çıkmış. Giriş satırlarını okurken, yüzümde kocaman bir gülümseme oluşmuştu. Fikirlerin doğadan geldiğine dair hem fikir olma durumu oluştu. An’lam kazandı.

Mutluluğa yolculuk…

” Okinawa şehrinin kuzeyinde bulunan kırsal bir kasabayı, yani “asırlık insanların kasabası”nı ziyaret etme niyetimizden bahsediyorduk. Bunun üzerine biz de Okinawa sakinlerinin sırlarını keşfetmek üzere bu olağanüstü kasabaya gitme karar verdik. Böylesi bir motivasyon ve enerjiyle nasıl bu kadar uzun yaşayabiliyorlardı?

IKIGAI, Japonların uzun ve mutlu yaşama sırrı. Hayat amacımızı keşfetmenin sırrı.

Peki, ama ikigaimi nasıl keşfedeceğim?

Japonlara göre, biz farkında olmasak da hepimizin içinde, hatta bizzat kalbimizde mutlaka bir ikigai var.

Şimdi derin bir nefes alın ve ruhunuzun kapılarını açın. Yolculuk başlamak üzere.

Doğanın iyileştirici gücünü keşfet!

Shirin-Yoku Nedir?

Kelime 1982 yılında, Japonya Orman Bakanlığı sağlıklı bir yaşam İçin insanlara doğada düzenli olarak “banyo yapmak” eylemini gerçekleştirmeleri yönündeki önerisiyle birlikte kullanılmaya başlandı.

Bugün bir dünya trendi haline gelen bu yeni kelime o zamandan beri kullanılmaktadır.

Geçmiş yüzyılların, doğunun ve batının, yetiştirdiği filozofların; doğayı ve doğada yaptıkları yürüyüşleri, değerli kitaplarından okuyan biri olarak; Shinrin-Yoku kitabının vermek istediği farkındalığı daha iyi anladığımı düşünüyorum.

Yazar da filozofların sürecinden beslenerek kitabı oluşturmuş. Kaynak olarak gösterdiği eserleri gözden geçirmek keyifli oldu. Not aldığım birkaç eser ismi bile var.

Bu nedenle birbiriyle bağ kuran kitapları bulmak, bilgiyi, yeni bir çerçeveyle okumak, bakış açısını öğrenmek benim için önemli.

Herkes kanserden korkar ama çok az kişi bedenimizin kanserli hücrelere karşı doğal bir ilaç ürettiğini bilir.

Yaşayan biri olarak, kanserden korkmadığımı belirtmeliyim. Bilakis kanser hastalığı sayesinde gelişim sürecine uyanmak adına çok şey dahil oldu.

Sayfa 88, Shinkin-Yoku ve Kansere Karşı NK seviyeleri başlığının altında, yapılan deneylerle, doğada yapılan yürüyüşün BK seviyesi üzerinde etkisi açıklanıyor.

NK nedir?

Naturel Killer, (doğal öldürücü) hücrelerinin hareketi.

Kitapta yer alan tüm bilgileri yazamayacağım İçin, okumak İçinde sizlere bir şeyler kalsın.

Yaşamda keyif aldığımız her şey terapi. İyi hissetmeye ihtiyacım var. Bir insanın en önemli görevi kendini gözden geçirmek ve kendini her konuda iyileştirmek.

Bugün bir iyilik yapın, kalbinizi doğaya açın.

Shirin-Yoku, Orman Banyosu, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amacıyla.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: