Sağlık

Endometrium Kanseri

Birkaç hafta sonra çıkan patoloji sonucu endometrium kanseri olduğunu söylüyordu.

Merhaba

Evren mesajlarını oluşturduğunda, etrafınızda gördüğünüz her işaret size yön belirtir. Bazen bir hava ambulans, bazen de helikopter pistinin altı. Triology bölümü hikayedeki detaylara ulaşmanızı sağlar.

Bugün anlatacağım hikaye, büyük Ablam ile ilgili…

Mart 2020 ayının sancılı dönemlerinde yaşadığı fiziksel olaylar, biyopsiye taşıdı. Birkaç hafta sonra çıkan patoloji sonucu endometrium kanseri olduğunu söylüyordu.

Önce 9 Eylül Hastanesi “Pandemi ilan edildi” dedi. Belirsiz olan bu süreç polikliniklerin kapatılmasına kadar gitti. Bölüm doktorlarına hiçbir şekilde ulaşamadık. Mevcut randevular da ertelendi.

Böyle zamanlarda en önemli şey sorularınıza doğru cevap verecek doktorları bulabilmek.

Pandemi nedeniyle özel doktorlar da muayene ve ameliyatlarını ileri tarihe ertelenmişti. Sevindirici olan doktorun tavsiye ettiği, hormon ilacı bu belirsiz dönemde hastalığın tedavi sürecine yardımcı olacaktı.

Mayıs ayında, Kent Hastanesi, Kadın hastalıkları bölüm doktorlarından Doç.Dr.Mehmet Tunç Canda ile temasa geçtik.

Kısa sürede çekilen pet ve diğer tetkiklerin ardından 18 Mayıs tarihinde Doç.Dr.Mehmet Tunç Canda eşliğinde ”laparoskopik histerektomi ve laparoskopik lenf disseksiyonu” ameliyatı gerçekleşti.

Şanslı olduğumuz en önemli konu Doç.Dr.Mehmet Tunç Canda‘nın ilgisi ve detaylara dikkat ediyor olması yolculuğu kolaylaştırırken akışta kalmamızı sağladı.

Ameliyattan sonra çıkan patoloji sonucu % 85 her şeyin temiz olduğunu söylerken, heyet bu durum için ne karar verecekti.

Kent Hastanesi, Radyoloji Onkolojisi doktoru Uzm.Dr. Osman Burak Can tedavi için, Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bölüm doktoru olan Uzm.Dr.Betül Aktaş‘a yönlendirdi.

Hastaneyi en son görüş tarihimizden, bu yana yapılanmış, yeni bölümler eklenmişti. Biraz nostalji yaptıktan sonra tedavi sürecinin planlanmasıyla ablamla yolumuzun kesiştiği bu noktada, önümüzde yeni bir kapı açılıyordu.

Bugün Triology kapısından içeri girdik. İlk brakiterapi seansını aldı. İki seansı daha var. Kanser hastalığının tekrar etmemesi %15’lik riski yok edebilmek için terapi uygulanıyor.

Yaşamın en önemli paydası olan sağlık, konusunda “Erken teşhis hayat kurtarır” sözünü tekrarlayarak ailenizde kanser hastalığı geçirmiş bir yakınınız varsa kontrollerinizi ertelemeyin. Hayatta en önemli servet sağlık. Ablamın, tedavi sürecinde, yanımızda olan, arayan, içinde bulunduğumuz durumu anlayan, herkese teşekkür ederiz.

Doç.Dr.Mehmet Tunç Canda’ya ulaşmak isterseniz İzmir Medicana Hastanesi’nden randevu alabilirsiniz.

Sağlık ve Sevgi’yle kalın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: