Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza, Öyküler, Fyodor Dostoyevski

“Bizim manevi varlığımızın biricik kaynağı da acı değil mi?”

– Dostoyesvki

Yeraltından Notlar

Dostoyevski sadece Rus değil dünya edebiyatının da temel isimlerinden biri. Yazdığı romanların neredeyse hepsi klasikler arasına girmiş olan bu ünlü yazar, insan iç dünyasını çok iyi yorumladığı psikolojik yönü ağır eserleriyle dikkat çeker. Rus toplumunu en ince ayrıntısına kadar incelerken evrensel bir bakış açısı getiren Dostoyevski “Yeraltından Notlar” da insanın iç dünyasından dışarıyı gözlemlemeyi yazar. Bireysel ve ruhsal dünyadaki gelişmeleri ve değişmeleri dış şartlar göz önüne alınmadan sadece birey gerçeğinden yola çıkarak çözmeye çalışır.

“Yeraltı” adlı bölümde karakter kendine ait en gizli düşüncelerini, toplumumuzda varoluşunun nedenlerini açıklamak isteğindedir. II. Bölümde ise yer altı adamının yaşadığı birkaç olay, yani gerçek anıları anlatılmaktadır.

“Bence, gerçekten büyük insanlar dünyada büyük acılar çekmek zorundadır.”

– Dostoyevski

Suç ve Ceza

Dünyanın en ünlü yazarlarından biri olan Dostoyevski’nin ününü borçlu olduğu yapıtlarından biridir Suç ve Ceza. Başarısını insan ruhunun gizlerini çözümlemedeki ustalığı, iyi ve kötüyü sorgulaması, döneminin mevcut toplumsal bakışı ve ustaca kullandığı polisiye tekniğiyle hak eden bu roman, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahiptir.

Bu romanda yaşadığımız çağa ve insan ilişkilerimize dair de bulacaklarınızın çokluğu ve tutarlılığı karşısında sarsılacaksınız!..

“Kafamın içindeki binlerce kaynak açılıverdi. Sözlerim bir nehir gibi akmalı, yoksa boğulacağım.”

Fyodor Dostoyevski

Öyküler

Edebiyat profesörüne soruyorlar, Balzac mı, Dostoyevski mi?

St. Petersburg’un olağanüstü beyaz gecelerinden birinde, genç bir adam tesadüf eseri kendisi gibi yalnız, genç bir kızla karşılaşır ve bunca yıl hasretini çektiği yakınlığa kavuşur. Belirsizlik, bekleyiş ve bitmek bilmeyen bir umudun hüküm sürdüğü sokaklarda, ıstırap çeken yalnız ruhların birbirlerinde teselli buldukları, dört gecelik tuhaf bir aşk hikayesi yaşanır.

Uyumsuz ve deliliğin sınırlarında dolaşan karakterleriyle, Dostoyevski’nin daha sonraki yıllarda yazacağı unutulmaz romanlarına ışık tutan öykülerinin yer aldığı seçki.

Yeraltında Notlar, Suç ve Ceza, Öyküler, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: