Her Yönüyle Pilates

Joseph Pilates, 1880 yılında Almanya’da Düsseldorf’un yakınlarında küçük bir kasabada doğdu. Çocukluk yıllarında astım, raşitizm, kronik ateş gibi birçok hastalık geçirmiş ve çok kırılgan olduğu için zaman zaman alay konusu olmuştur.

“Fiziksel açıdan sağlıklı, zihinsel olarak sakin ve ruhsal açıdan huzurlu olabilmenin zevki ve kazanımları paha biçilemeyecek kadar değerlidir. “

Merhaba

Egzersizleri yapmış olmanın sorumluluğuyla derin bir nefes aldıktan sonra, başlangıç noktasına gelerek, uzun zamandır yaptığım Pilates‘in tarihini bilmenin, yaratıcısının hayatına dokunmanın ruh, beden, zihin üçlüsününe fayda sağlayacaktır.

Geçen hafta sonu, Oda Kitap’ın http://www.odakitap.com internet adresinden, inceleme yaparken “Her Yönüyle Pilates” kitabıyla tanıştım. Uygun fiyatla okuma listemdeki diğer kitaplarla beraber sipariş ettim.

Bugün öğleden sonra yurtiçi kargo aracılığıyla kitaplar ulaştı. Mutluyum…

Hızlı okuma yaparak, not aldığım yerlerden farkındalık adına fayda sağlayacaksınız.

Joseph Pilates, 1880 yılında Almanya’da Düsseldorf’un yakınlarında küçük bir kasabada doğdu. Çocukluk yıllarında astım, raşitizm, kronik ateş gibi birçok hastalık geçirmiş ve çok kırılgan olduğu için zaman zaman alay konusu olmuştur. Bütün bunlar sağlığını düzeltmek ve zindeliğini artırmak için göstereceği kararlılıkta etkili olmuştur.

1914’te Birinci Dünya savaşı çıktığında Joseph’in Alman kökenli olması onu İngiltere’de düşman ülkenin vatandaşı konumuna sokmuş, ilk olarak Lancaster sonra da Man adasında göz altı kampına gönderilmiştir. Çok geçmeden kamptaki sakatlarla çalışmaya başlamıştır.

Hastaları egzersizlerinde yardımcı olabilmek için makara, yay ve kayışlı hastane yataklarını kullandı. “Neden kendi gücümü harcayayım ki diye düşündüm. Ve bana yardımcı olması için bir alet yaptım.” Bu uyarlanmış yataklar bugün kullanılan Pilates aletlerinin ilkel hallerini oluşturmaktadır.

Pilates İsmi Mahkemelik Oluyor

Joe 86 yaşında öldüğünde Pilates adına ve çalışma stüdyosuna yasal bir mirasçı göstermemiştir. 1996’da ise Pilatesin bir fitness ve vücut geliştirme sistemi olduğunu bu nedenle de bireysel olarak kimsenin buna sahip olamayacağını savunan karşı davalarla bu girişimler sonuçsuz kaldı.

Bu Size Ne İfade Ediyor?

Son zamanlarda Pilates’le ilgili daha fazla haber görüyor ya da birçok Pilates eğitim ilanlarına rastlıyor olabilirsiniz.

Bu eğitmenler Pilates eğitimi verdiklerini söylemekte özgürdürler, kitaplar ise Pilates yöntemiyle ilgili bilgi verebilirler. Bu iyi bir durum olmasına karşın birkaç olumsuz sonuç doğurmaktadır.

Pilates adı kamuya malolduğu için herhangi birisi çıkıp Pilates tekniği öğrettiğini iddia edebilir. Her geçen gün daha popüler olması ve hiç bir kurumun kontrolünde olmaması Pilatesi korsan uygulamalar için uygun bir hedef haline getirmektedir. Bu nedenle akıllıca davranmalı, doğru ve kaliteli bir Pilates eğitimi aldığınızdan emin olmalısınız.

Kaynak çok önemli. Bu nedenle okumanız, araştırmanız konu hakkında argüman toplamanız gerekli.

Farkındalığı sağlamak demek bütün bedeninize dikkat kesilmek, vücudunuzun her bir uzvunun o dakikada ne yapıyor olduğunu bilmek, kaslarınızı, duruşunuzu, nefesinizi hissedebilmek, yaptığınız hareketin nasıl hissettirdiğini, hareketin her tekrarında kas ve eklemlerinizin nasıl tepki verdiğini bilmek demektir.

Yüksek farkındalık...

Her Pilates hareketinde “orada bulunmanızı” sağlar. Herhangi bir Pilates egzersizi sırasında vücudunuz devamlı bir gelişim içinde.

Herhangi bir hareketi tekrarladığınızda daha yenilenmiş ve gelişmiş bir bedene sahip olursunuz.

Çoğu insan egzersiz yapmayı kilo vermek olarak düşünüyor. Oysa benim için Pilates hırsla kilo vermeye çalışmak değil. Yüksek farkındalıkla anda kalarak tüm hücreyi hissedebilmek. Kuvvet merkezini kullanabilmek! Pilates bedenin kalça ve alt kaburgalar arasında kalan bölümünü “Kuvvet merkezi” olarak belirlemişti.

Güçlü bir kuvvet merkezi tüm Pilates hareketlerinin temelini oluşturur. Enerji merkezden yayılarak ellere ve ayaklara doğru akar. Buna “odaklanma” denir.,

Son bir yıldır, baston çeşitlerinin hepsini kullanan olarak; yürüyüş ve egzersiz yapabilmenin, büyük bir özgürlük olduğunu altını çizerek belirtmeliyim. Kaslar kuvvetlendi, vücut eski formunu kazandı. Mutluyum…

Her Yönüyle Pilates, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: