Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

Kanser ve Lenfödem İle Yaşayan Bireyler İçin Fizyoterapi Önerileri

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

Bu kitapçık kanser tedavisi sırasında ve sonrasında egzersizin önemini anlamanıza yardımcı olmak ve egzersizin yararları ile ilgili bilgi sağlamak için hazırlanmıştır.

“Lenfödem kanser tedavilerinin ya da kanserin kendisinin bir sonucudur. Belirli kişilerde lenfödemi neyin tetiklediği hakkında hala yeterli bilgi yok. Bunun sizin hatanız olmadığını ve kendi risklerini azaltmak için yapabilecekleri her şeyi yapan kişilerde bile lenfödem gelişebileceğini unutmamak önemlidir.”

Merhaba

Corona19 virüsü halen yaş, meslek ayırt etmeksizin can alıyor. Kronik rahatsızlıkları olan hastaların tedavisi yarım kalıyor. Dikkat! edilmesi gereken şeyler, maske, sosyal mesafe, hijyen. “Bana bir şey olmaz” diyenlere söylüyorum, “sevdiklerinizle aranıza kapanmayacak mesafe koyabilirsiniz…”

9 Eylül Hastanesi, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Tedavi Ünitesi, sağlık çalışanları Covid19 yüksek risk oluşunca, fizik tedavi hastalarının, tedavisi bir süreliğine ertelendi.

Üzerime düşen sorumluluğu geçen Pazartesi 9 Kasım günü alarak, öğrenmeyi hızlandırarak, kol ölçümü hakkında bilgi edinerek, medikal aracılığıyla Lenfödem basınç kolluğunu istedim.

Geçen, Cuma 13 Kasım sabahı, sevindirici haberler peş peşe geldi.

İlgi için teşekkür ederim. Önce, Poliklinik Sekreterliği aradı. Süreçle ilgili kararımı öğrenmek istedi. Ardından Fizyoterapistim Anıl Ünal arayarak durumu ve durumum hakkında bilgi verdi.

Sağlık durumlarının iyi olmasına çok çok sevindim. Onlarca insana hizmet vermek için uğraşıyorlar.

Cancer Council Australia”e Kanserle Yaşayan Bireyler için Egzersiz kitapçığını Türkçe’ye Doç. Dr. ilke Eser çevirmiş.

Kanser ve Lenfödem İle Yaşayan Bireyler İçin Fizyoterapi Önerileri, kitabı kanser tedavisi sırasında ve sonrasında egzersizin önemini anlamanıza yardımcı olmak ve egzersizin yararları ile ilgili bilgi sağlamak için hazırlanmıştır.

Bireyin kendi kontrolü ve düzenli olarak yapacağı uygulamalar ile hastalığın mevcut düzeyinin korunması ve mümkün olduğu oranda olumlu yönde etkilenebilmesi mümkün olabilmektedir.

Lenfödem kanser tedavilerinin ya da kanserin kendisinin bir sonucudur. Belirli kişilerde lenfödemi neyin tetiklediği hakkında hala yeterli bilgi yok. Bunun sizin hatanız olmadığını ve kendi risklerini azaltmak için yapabilecekleri her şeyi yapan kişilerde bile lenfödem gelişebileceğini unutmamak önemlidir.

Kanserli Bireyler İçin Egzersiz Programı da var.

Lenfödem oluşan sağ kolun belirli bir seviyede olmasının sebebi egzersiz yapmış olmam. Süreçte tek eksik basınç kolluğunu takamamak oldu.

Kanser tedavisinde birçok konuda mücadele veren olarak ancak sıra Lenfödem tedavisine gelebildi.

Önlem almanız gereken birçok konu var. Lenfödem oluşmadan kitapta yer alan bilgileri sorumluluk alarak yerine getirdiğinizde, durumunuzu yönetebiliyor olmanız keyif verecektir.

Bitiş cümlesi olarak, Doçentlik sınavında sorulan bir soruyu iletmek istiyorum.

“Sağlıklı olmak nedir?”

Tedavi sürecimde, emeği geçen tüm doktor ve sağlık çalışanlarına teşekkür ederim.

Kanser ve Lenfödem İle Yaşayan Bireyler İçin Fizyoterapi Önerileri, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: