Yolculuğumdaki Manzaralar

Merhaba

Pazartesi günü yoğun geçen hastane ziyareti; tıbbı onkoloji bölümünde ilaç raporunun yenilenmesi; radyasyon onkoloji doktor kontrolü ; kanser hastalarının ileri tarihe verilen ultrason çekimleri; göğüs hastalıkları bölümünde akciğerdeki nodül için yapılan yorum ve daha nice bilgi…

Okurken, yoruldunuz mu? Tüm bu süreç sabah 09.00’dan öğleden sonra 14.36’ya kadar olan zaman diliminde gerçekleşti.

Bahşedilen Akıl ile Canımın inisiyatifini kimseye bırakmadan, yaşamın en önemli paydası sağlık için gereken tüm kontrolleri yaptırmış olmanın rahatlığıyla, evraklarımı mavi klasörde toparladım.

9 Eylül Üniversite Hastanesi bahçesindeki banklardan birine oturdum. Ağaç dalları tüm heybetiyle gökyüzüne uzanırken; mavinin ve güneşin verdiği hisle derin bir nefes aldım.

Ardından, arkadaşıma “yolda” olduğumu belirten bir mesaj attım.

Hale ile buluştuğumuzda günün geri kalanı için plan yapmıştı bile. Tramvayla Karataş istikametine yolculuğumuz başladı.

Karataş bölgesinde Dario Moreno sokağında yer alan 58 m. yüksekliğindeki İzmir Tarihi Asansör Binasını ziyaret ettik. 1907 yılında Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından yaptırılan asansör birinden diğerine 155 basamakla ulaşılan iki semt arasında hızlı ve kolay ulaşım sağlama amacıyla yaptırılmıştır. Günümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eğlence, kültür ve dinlenme mekanı olarak kullanılır, kentin önemli bir turistik durağıdır.

Gökyüzü ve yeryüzünün doğurduğu her ne varsa en ince ayrıntısına kadar resme yansıtılmıştı. Bu eşsiz İzmir manzarasının keyfini çıkarmak için anda kalmak gerekliydi.

İzmir Tarihi Asansör Binasından inip Dario Moreno sokağından sola kıvrılarak yokuş yukarı çıktık. Hemen sağımızda eski bir taş evde yer alan kafe. Kırk Merdiven’de türk kahvesi içmek için mola verdik. Gün batımı ruhu dinlendirirken; yeryüzünde haleler oluşturuyordu.

Sohbet eşliğinde kahvemizi içerken saat 19.00 olmuştu. Ve biz acıkmış olduğumuzu fark ettik… Kafe’nin tavsiye ettiği yönde esnaf lokantasına doğru bir süre yürüdük. İzmir Tarihi Göveç‘te Türk mutfağı motiflerine ait yenilen yemekler ve ardından içilen mis gibi bir çay…

Şu an çayımı içerken içinden geçtiğim zamanın yansıdığı her satır belirli bir frekans boyutunda, Yolculuğumdaki Manzaraların anlamını ulaştırıyor.

Elinizde sadece şu an var... Anda kalarak yolculuğun keyfini çıkarmanız dileğiyle.

Sevgiyle, okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: