Koçluk tarafsız dinleme ve salt sorular sorma yaklaşımı olarak tarif edilir. Herhangi bir yorum yargı, yönlendirme yoktur, ancak geribildirimler verilir.

Kitap Önerileri


İnsanın Değişebilmesine Dair Bir Soru:

Karakterimiz ve yeteneklerimiz doğuştan mı gelir, yoksa zamanla geliştirilebilir mi?

Hatırlatmakta fayda gördüğüm bazı notlar:

  • Koçluk, sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir zihindeki kişinin daha başarılı ve daha mutlu olmasına yardımcı olur.
  • Koçluk uluslararası tanımına göre : Sizin yerinize karar veren kişi, İmaj danışmanı, kıyafet danışmanı, Kişisel asistan, Geçmişinizi çözen, çocukluğunuzu sorgulayan, Sizi iyileştiren, Bir kaç ayı geçmiş depresif, mutsuz halinizden sizi toparlayacak olan kişi değildir.
  • Soru sormak temel olarak alışık olmadığımız bir beceridir. Hele bir de karşınızdakine kendi benliğiyle ilgili sormamız gerektiğinde işler iyice zorlaşır. Kendimize ve başkalarına sorduğumuz soruların kapsamı, tarzı, genişliği ya da darlığı tüm çözüm olasılıklarını etkiler. Doğru soruları soruyor muyuz? Sorularımız öğrenici (yapıcı) ya da yargılayıcı sorular mı? Yıkıcı düşünce zincirlerinden, yapıcı düşünce zincirlerine, yapıcı sorularla geçebiliriz.
  • Koçluk nihai olarak insanın farkındalık seviyesini ya da eşanlamı olarak bilinç seviyesini arttırır. Hayatının bu döneminde ne yapması gerektiğini anlamasına, kendisini dinlemesine yardımcı olur. Kendine dönüp kendisiyle, kendi üzerinde çalışmaya yardımcı olan bir süreçtir. Farkındalığı yükseltme yolları arasında konulara daha geniş açıdan bakabilmek, kendi düşünce duygularıyla dışarıdan bir göz gibi yüzleşebilmek vardır. Yaşadıklarını objektif bir şekilde değerlendirerek ve başkalarının bakış açısını anlayarak geliştirilir. Ayrıca doğrudan farkındalık arttırıcı farkındalık odaklı koçluk (mindfull-mindfulness) teknikleri de bulunmaktadır.
  • Liderlik ile ilgili en önemli şey, karakteriniz ve yaşamınıza rehberlik eden değerlerinizdir…
  • Hiç kimse bir başkası gibi olmaya çalışarak otantik olamaz.
  • Kendi Kendine Koçluk Yaklaşımı olarak; Derin Koçluk, derin bir düşünme, sorgulama, araştırma sürecinde amacını, vizyonunu, değerlerini belirlemek. Yaşamında derin, anlamlı, köklü bir değişim başlatmak. Orta ve uzun vadelidir, biraz daha soyut, içsel inançlar, temel yaşam felsefesi sorgulama odaklıdır.
  • Derin Koçluk: “Doğru yolda devam ediyor muyum?” “Kapasitemi nasıl arttırabilirim?” “Diğer insanları doğru bir şekilde anlayabilmek için ne yapmalıyım?” sorusunu sormak adına yapılmalıdır.
%d blogcu bunu beğendi: