Gece Ve Gündüz, Benlik Üzerine Denemeler, Virginia Woolf

Gece Ve Gündüz

Virginia Woolf’un ikinci romanıdır. 20 Ekim 1919’da yayınlanmıştır. Woolf’un “bilinç akışı” tekniğini kullandığı daha sonraki modern deneysel romanlarından farklı olarak klasik gerçekçi üslupla kaleme aldığı bu eser, olay örgüsü, gerçek mekan tasvirleri ve titizlikle karakterleri, dönemin atmosferini yansıtan özellikleriyle dikkat çekiyor.

“Bir Yazarın Günlüğü”ne S22 not düşmüş:

27 Mart 1919

… Leonard’ın son iki sabahı ve akşamı okuyarak geçirdiği Gece ve Gündüz . Sonunda bu sabah dile getirdiği yargısının çok mutlu ettiğini açıkça söylüyorum: İnsan buna ne kadar inanmalı bilmiyorum. Benim görüşüme göre G. ve G. “Denizlere Açılmak”tan çok daha olgun, bütünlenmiş ve doyurucu bir kitap; böyle olması için nedenleri var elbette. Galiba, gerçekten pek önemi olmayan duygularla oynadığım suçlamasıyla yüz yüze geleceğim. İki baskı bile yapabileceğini öngörmüyorum kesinlikle. Yine de, İngiliz yazınının şu anki durumunda, özgünlük ve içtenlik açısından birçok çağdaşla yarışabileceğini düşünmekten de kendimi alamıyorum.

Gece ve Gündüz’ün son yarısını yazmaktan hoşlandığım kadar başka hiçbir yazıdan hoşlandığımı sanmıyorum. Gerçekten de, onun hiçbir bölümü “Denizlere Açılmak” gibi benim sabrımı zorlamadı; eğer insanın kendi dinginliği ve ilgisi iyi bir şeyler olacağının belirtisiyse, en azından bazı kişilerin ondan zevk alacağını umabilirim. Onu bir daha okur muyum, bilemiyorum? Basıldıklarında kendi yazdıklarımı yüzüm kızarmadan okumaya katlanabileceğim zaman gelecek mi-titremeden, örtünmeyi dilemeden?

Gece ve Gündüz , kadın hakları, sınıfsal farklılık, aşk, evlilik, özgürlük, mutluluk ve başarı gibi meseleleri, karakterlerinin yaşamları, mücadeleleri, umutları, acıları ekseninde tartışıyor. Edward dönemi Londra’sında geçen Gece ve Gündüz, Mary ve Ralph’in hakikat arayışlarında tanık olduğumuz modern insanın yazgısı, bir başkasını anlama çabası üzerine duygulu ve derin bir metin.

Benlik Üzerine Denemeler

Virginia Woolf çok çeşitli konularda harikulade düzyazılar yazmışken ben bu seçkiyi “benlik” üzerine odaklandırmayı tercih ettim. Öyleyse hemen cevaplamam gereken soru şu: Neden? Neden kadın haklarını ya da modernlik devrimlerini ya da romanın evrelerini seçmedim? Neden sınırlı, sonlu ve muhtemelen yanıltıcı “benlik”le cebelleşmeye başladım? Neden Woolf’u da peşimden sürükledim. Benlik nedir? Ne demektir? Kimin tanımıdır? Sanatçının kendisi mi, yoksa toplumsal benliği midir? Bireyin kurallarca mecbur edilmiş, maskelerin ardındaki benliği midir? Peki, maske nerede biter, benlik nerede başlar? Bir tane mi benlik vardır, yoksa hesaplanamayacak kadar çok miktarda mıdır? Değişken midir, yoksa bölünemez bir bütün müdür?

Woolf sınırlı, sonlu benliğin tabiatı (Ben Kimim?, “Diğer herkes kim?) ya da bireysel deneyimin nasıl kavranıp ayırt edebileceği ve aktarılabileceği hususlarında büyülenmişçesine takıntılıdır. Bu bireysel benlik herhangi birileridir, herkestir ama yine de her bir benlik tamamen bambaşkadır. Her bir benlik yeryüzünde bir kez etrafındaki her şeyle; Gerçeklikle, Toplumla, sıradan hayatın güzellikleri, zevkleri ve trajedileriyle bir çarpışma anında var olur. Her birimiz “kendim” ya da ” kendin” diye konuşurken , tek olan “benlik” i hayret verici genişlikteki diğer benlik yelpazesinden ayırırız.

“Benlik”, Wool’un dikkate almaya değer bulduğu tek gerçekliktir. Tam o dönemde, romancı Arnold Bennett genç romancıların “gerçek” karakterler yaratamadığını ileri sürmüştür. “Kendime soruyorum” diye yazar Woolf “gerçeklik nedir? Ve gerçekliğin yargıçları kimlerdir? Bir karakter Bay Bennette’e çok gerçek gelirken bana hiç de öyle gelmeyebilir.”

“Kitap Nasıl Okunmalı?”da Woolf kötü yazmanın “benlik”i anımsamakta ya da uyandırmakta zayıf kalmaktan kaynaklanabileceğini öne sürer.

Dolayısıyla, bu denemeler belli bir bireyi ve onun dışarıdaki dünyayla anlık karşılaşmasını canlı bir şekilde tasvir etmektedir. Her biri hem kendi içinde müstesna birer yazım parçasıdır hem de yadsınamayacak tarihsel öneme sahiptir.

Bu denemeleri okuduğumuzda , modernizmin bir asır öncesinin şaşırtıcı ve ürkütücü bir yeniliği olduğunu hatırlamak kamçılayacaktır ve gerçekten deprem niteliğindeki bu kayma Woolf tarafından harikulade ve dahice tarif edilmiştir.

Gece Ve Gündüz, Benlik Üzerine Denemeler, okumaynalara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: