Gece Ve Gündüz, Virginia Woolf

Gece ve Gündüz Virginia Woolf’un ikinci romanıdır. Woolf’un “bilinç akışı” tekniğini kullandığı daha sonraki modern deneysel romanlarından farklı olarak klasik gerçekçi üslûpla kaleme aldığı bu eser, olay örgüsü, gerçek mekân tasvirleri ve titizlikle betimlenmiş karakterleri, dönemin atmosferini yansıtan özellikleriyle dikkat çekiyor.

Yaşayan Kitaplar Vardır.” Diye Düşünceli Düşünceli Konuştu. “Bizimle Birlikte Gençtirler, Bizimle Yaşlanırlar…

— Virginia Woolf

Merhaba

Virginia Woolf’un ikinci romanıdır. 20 Ekim 1919’da yayınlanmıştır. Woolf’un “bilinç akışı” tekniğini kullandığı daha sonraki modern deneysel romanlarından farklı olarak klasik gerçekçi üslupla kaleme aldığı bu eser, olay örgüsü, gerçek mekan tasvirleri ve titizlikle karakterleri, dönemin atmosferini yansıtan özellikleriyle dikkat çekiyor.

“Bir Yazarın Günlüğü”ne S22 not düşmüş:

27 Mart 1919

… Leonard’ın son iki sabahı ve akşamı okuyarak geçirdiği Gece ve Gündüz . Sonunda bu sabah dile getirdiği yargısının çok mutlu ettiğini açıkça söylüyorum: İnsan buna ne kadar inanmalı bilmiyorum. Benim görüşüme göre G. ve G. “Denizlere Açılmak”tan çok daha olgun, bütünlenmiş ve doyurucu bir kitap; böyle olması için nedenleri var elbette. Galiba, gerçekten pek önemi olmayan duygularla oynadığım suçlamasıyla yüz yüze geleceğim. İki baskı bile yapabileceğini öngörmüyorum kesinlikle. Yine de, İngiliz yazınının şu anki durumunda, özgünlük ve içtenlik açısından birçok çağdaşla yarışabileceğini düşünmekten de kendimi alamıyorum. Gece ve Gündüz’ün son yarısını yazmaktan hoşlandığım kadar başka hiçbir yazıdan hoşlandığımı sanmıyorum. Gerçekten de, onun hiçbir bölümü “Denizlere Açılmak” gibi benim sabrımı zorlamadı; eğer insanın kendi dinginliği ve ilgisi iyi bir şeyler olacağının belirtisiyse, en azından bazı kişilerin ondan zevk alacağını umabilirim. Onu bir daha okur muyum, bilemiyorum? Basıldıklarında kendi yazdıklarımı yüzüm kızarmadan okumaya katlanabileceğim zaman gelecek mi-titremeden, örtünmeyi dilemeden?

Gece ve Gündüz , kadın hakları, sınıfsal farklılık, aşk, evlilik, özgürlük, mutluluk ve başarı gibi meseleleri, karakterlerinin yaşamları, mücadeleleri, umutları, acıları ekseninde tartışıyor. Edward dönemi Londra’sında geçen Gece ve Gündüz, Mary ve Ralph’in hakikat arayışlarında tanık olduğumuz modern insanın yazgısı, bir başkasını anlama çabası üzerine duygulu ve derin bir metin.

Gece Ve Gündüz, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: