YÜRÜYÜŞ

HAKKIMDA

Bütün insani faaliyetlerden, bizi içsel yaşama belki de en çok açan şey yürümektir….

Kendinden başka bir amacı olmayan, kendimizi ve dış dünyayı yeniden bulmamızı sağlayan yürüyüşten bahsediyoruz.

Yürüyüş Dünyaya Açılmaktır.

Yaşama dair mutlu duygular vererek onarır insanı. Bütün duyguların açık olmasını gerektiren etkin bir meditasyona sokar insanı. İnsan çıktığı yürüyüşten bazen değişmiş olarak döner ve o an ki yaşamlarımızda ağır basan ivediliğe boyun eğmektense zamanın keyfini çıkarmaya eğilimli hisseder kendini. Yürümek geçici ya da kalıcı olarak bedenle yaşamaktır.

Yürümenin Felsefesini bilen için yürümek bir spor değildir. Yürüyen hangi yoldan geldiğini, en güzel manzaranın hangi patikadan görüldüğünü anlatır, görüşün hangi noktada daha iyi olduğundan bahseder. Bir aksesuar piyasası yaratılmak istediğinden; devrim niteliğinde ayakkabılar, inanılmaz çoraplar, müthiş sağlam pantolonlar…

Bunların hiçbirine ihtiyaç yok. Yürürken ihtiyacımız olan gökyüzünün parlaklığı ve manzaranın görkemiyle, tabiat ışığının hissettirdikleridir.

Bir kez ayakları üzerinde dikildi mi, olduğu yerde kalamaz insan.

Kayıp kimliğinizi yeniden bulmanız dileğiyle.

İyi Bir Yürüyüşçü Olmak.

Nietzsche yorulmak nedir bilmeyen hatırı sayılır bir yürüyüşçüydü. Sık sık yürüyüşten bahsederdi. Açık havada yürüyüş yapmak, Nietzsche külliyatının doğal bileşeni, yazarlığının da değişmez refakatçisiydi.

Kendimi aşmak için ayak izlerini ayak izlerini takip ediyorum. Nietzsche ‘den çok şey öğrendim

Zaman Şimdi” dir ve şimdi, sahip olduğumuz tek Zaman dır.
Çağımızın en kıymetli mantrası “Ayakta Kalmak” tır.

YÜRÜYÜŞ GÖRSELLERİ

Yürüyüş Meditasyonu

Yürürken hissettiğimiz fiziksel duyumlar, oturarak yapılan meditasyonlara göre, zor anlarımızda duygusal olarak ayaklarımızın daha bir yere basmasını sağlamaktadır. Bilinçli farkındalıkla yürüme egzersizleri “hareketli meditasyon” olarak da tanımlanmaktadır. Bu egzersizler kişiyi attığı her adımla o anı yaşamaya, farkındalık içine girmeye ve herhangi bir menzile odaklanmadan, sadece yürümek için yürümeye davet eder. Herhangi bir menzilin veya hedefin olmaması, her nefes alışımızda ve verişimiz aynı temayı işler. Her zaman bir yerlere gitmemize ve bir şeyler yapmamıza odaklanan ruh hallerinin dışında başka alternatiflerde vardır. Aynı yol üzerinde basitçe gidip gelmek “gidecek bir yer yok, yapmak gereken bir iş yok, erişilmesi gereken herhangi bir şey yok temasını içerir ve bizim bu deneyimi burada şu an da yaşadığımızı gösterir.“

Çok geç farkına vardığım bu çare öyle verimli oldu ki, kısa sürede her şeyi telafi etmeye yetti. Kendi içime kapanma alışkanlığı sonunda beni kuşatan bütün dertleri ve onların anısını unutturdu bana. Böylece kendi tecrübelerimle, gerçek mutluluğun kaynağının içimizde olduğunu, mutlu olmayı bilen birini mutsuz etmenin kimsenin harcı olmadığını öğrendim. Dört beş yıldan bu yana, sevecen ve tatlı ruhların derin düşüncelere dalmaktan aldıkları büyük mutluluğu yaşıyorum. Yalnız başıma gezinirken sahip olduğum hazineleri ne bulabilir ne de bilebilirdim.

Jean Jack Rousseau

Topraklanmak bize nasıl bir fayda sağlar?

Topraklanma/ ayakların yere basması” ifadesinin başlıca iki kullanımı vardır. Bir tanesi biraz daha psikolojik bir tanımdır; çevremizde olan bitenlerden haberdar olmak, uyanık olmak, ortak gerçeklikle bağlantıda bulunmak, kopmamak anlamına gelir. Diğeri ise ayaklarımızın altındaki toprak ile enerji anlamında da bağlantıda olmak. Ayaklarımızın sağlamca yere basması ve yeryüzü planı ile bağlantıda olmak.

İyi topraklanmadığınızda, kendinizi aşırı derecede duyarlı hissetmenize, herkesin negatifliğini ya da olumsuz düşüncelerini kalacağınız bir hassasiyet içinde olmanıza yol açarak birikim yapar. Ayrıca bu birikim, dünya planındaki spiritüel ilhamınızı ortaya koymak için gerekli olan, yeryüzünde kurulacak yakın bağa da engel olur. Ayaklarınız yere sağlam basarken, iyi topraklanmışken açıldığınız enerji içinizde çok daha rahat akar.

Doğa; Ağaçlarla vakit geçirin, onların yanında olun.

Beslenme; İyi beslenin, düzenli beslenin ve bilinçli olarak yemek yiyin.

Vejetaryen beslenmeye geçmek; pek çok insan yaşadıkları bilinç değişiminden sonra vejetaryen beslenmeye geçerler. Hayvanlara ve doğaya yönelik duyarlılık artabilir ve bu nedenle beslenmenizi değiştirebilirsiniz. Benim için vejetaryenlik , tıklım tıklım ağıllarda tutulan, zorla beslenen, antibiyotiklerle ve büyüme hormonlarıyla doldurulan, korku ve acı içinde ölen hayvanlardan elde edilen et ürünlerinin tüketimiyle ilgili hastalık ve olumsuzluklara yönelik hızlı bir çözüm oldu. Çünkü hayvansal gıda tükettiğimizde bizim bedenimize de geçmektedir. Çevreyle dost daha sağlıklı seçenekler de bulunmaktadır. Yıllardır seçimimi dost seçeneklerden yana kullanıyorum.

Fiziksel ve duygusal beslenme; yeterince gevşeyecek ve tamamen bedenimizde merkezlenecek kadar kendimizi güvende hissettiğimiz, rahatlatıcı, huzur veren yerler; yıpratıcı rahatsız edici, çok miktarda uyaranın bulunduğu, stresli ve çok hızlı devinen yerellere/durumlara göre çok daha topraklayıcı niteliktedir. Kendinizi rahat, huzurlu, gevşeme hissetmediğiniz yerlerden uzak tutun.

Yaşam hayatta kalmaktan ibaret değildir,

Asıl mesele gelişebilmektir…

Böyle anlarda, bir zamanlar güneş olarak kabul ettiğimiz şeyin, büyüyen bir ayın ışığından başka bir şey olmadığını, bir başka parlaklık yoğunluğuyla anlamaya başlarız. Öğrenmek üzereyken, kişinin kendi kalbinin saat yönünde işleyişiyle yüz yüze gelmesinden daha fazla hiçbir şey ebedi bir Sevgi’nin varlığını kanıtlayamaz…

En son blog gönderilerini ve özel içerikleri barındıran haftalık bültene kaydolun. Her gün gelen kutunuzda!

Diğer 556 takipçiye katılın
%d blogcu bunu beğendi: