Pilates Programı, Barbara Becker

Hiç kimse, düşen insanın elinden tutmaya gönüllü olmaz. Bunu yapsa yapsa bir kişi yapar; o kişi de kendinizden başkası değildir. Kendinize dürüst olun. Şu can alıcı soruyu sorun: Ben kimim ve hayattan ne istiyorum? Daha sonra da kendinizle barışın! Bu aşamadan sonra, Pilates Programı’yla tanışma vaktiniz geldi demektir. 

“Başarmanız mümkün, bana inanın. Ben size temel ilkeleri söylüyorum, siz de programı kendinize göre uyarlıyorsunuz. “

— Barbara Becker

Merhaba

Bugün kitabevi ziyaret günüm. Hedefe doğru yol yürürken, yağan yağmur da şemsiyeden giren her damla yüzü ıslatırken, toprak kokusunu içime çekerek ilerliyorum. Yol boyunca İzlediğim her şeyi notlar halinde zihnime kaydediyorum.

Kitabevine geldiğimde girişte karşılayan kitaplar. Görmediğim eski, yeni, kaç kalem varsa, inceliyorum. Tam çıkarken solda rafta yer alan kitap Plates Programı, Barbara Becker.

  • Kendinizi sürekli yorgun, bitkin mi hissediyorsunuz?
  • İçinizden bir şey yapmak gelmiyor mu?
  • Bedeninizi hantal, gündelik hayatı çekilmez mi buluyorsunuz?
  • Pürüzsüz ten, ince bel, mükemmel form… Bir rüya mı düyorsunuz?

Pilates moda. Adını, yaratıcısı Joseph Pilates’ten alıyor. Pilates 1880’de Düsseldorf yakındalarında doğmuş. Bünyesi o kadar zayıfmış ki, kendisindeki bu eksikliği gidermek için bedenini güçlendirecek ve forma sokacak bir yöntem geliştirmiştir.

Pilates’in geliştirdiği 400-500 hareketten, bu kitapta sadece 14’ünü bulacaksınız. bu sınırlı hareketlerle dahi bir hayli yol katedeceksiniz.

Pilates egzersizlerinin güzel olan yanı, sadece belli bazı kas gruplarını harekete geçirmeyip , doğal olan kas yapısını esneme ve germe egzersizleriyle bütün vücudu hareketlendirmesidir.

İki haftadan sonra vücudunuzun forma girdiğini izleyebilirsiniz. 

Sadece pilates yapmak yeterli mi ?

Sağlıklı beslenme ve yürüyüşte gerekli. Uzun saatlar gerektiren yürüyüşler değil, otuz dakika belirli tempoda, tamamen doğayı hissederek ve içinize alacağınız nefes egzersizleriyle Harika bir bir yolculuk yapacaksınız. 

Kendinizi gözlemlediğiniz bu süreçte, kendinizde meydana gelen değişimleri lütfen not alın.

Mutluluk, kendini olduğun gibi sevmektir; sözde uzmanların söylediği gibi ideal ölçüler ya da gerçekçi olmayan umutlar beslemek değil.

Yapabilirsin. 

Pilates Programı, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgi’yle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: