Onları Tanıdım, HÜSEYIN YURTTAŞ

“Onları Tanıdım” demekteki mutluluğum, yaşamın bana sunduğu bir armağan, ömrüme düşen güzel bir ayrıcalıktır. “Onlar” dediğim her biri ayrı bir değer, yüzümüzün akı, sanatçı/aydın olan bu güzel ve aydınlık insanlarla birlikte olmak, aynı havayı solumak, bazı şeyleri paylaşmak, elbette bende birçok iz bırakmıştır. Bunların, benim belleğimin derinliklerinde yitip gitmesine gönlüm razı olmadı. Onları, bu çalışmayla okur önüne koymak; anıların güzelliği içinden bakarak, sanat ve edebiyat tarihimize izdüşümleriyle yansıtmak istedim.

“Sanatçı, güzel şeylerin yaratıcısıdır. Sanatın amacı, sanatı ortaya çıkarıp sanatçıyı gizli tutmaktır. Eleştirmen, güzel şeylere dair izlenimini başka bir biçime veya yeni bir malzemeye çevirebilen kişidir. “

— Oscar Wilde

Merhaba

Hüseyin Yurttaş, Onları Tanıdım, Anılar Portreler kitabında; “Bu kitabı oluşturmaya çalışırken , çok sevdiğim bazı yazar ve şairlerimizle yeterince yakın olamadığımızı düşündüm hep. Yaşayanlarla durum belki telafi edilebilirdi de ya, ölüp gidenlerle?  Onun acısını hep içimde hissettim. Bu nedenle, Metin Demirtaş’ın “Bir Anı Edinin” adlı şiirini anımsarım sık sık. Behçet Aysan’ı andığı ve onunla “fazla bir anısı olmadığı” hayıflanmasıyla başlayan bu şiirin son iki bölümü, benim üzüntüme de ışık tutuyor.

Birbirinizi sevin sevmeyin. Yaşarken bir anı edinin. Birbirinize ilişkin. Gereksinim duyuluyor böyle günlerde. Erken gidenin anısına. Bir çiçek bırakmak adına. Ve yaşanıyor yokluğunun mahzunluğu. Hele bizim gibi. Aydınlarını ve şairlerini. Yok etmeye susamış. Vandalı bol ülkelerde. Büsbütün geçerli bu.. Ne Mutlu ki anılarımız var.

Her dokunduğum kitapta yakından tanıdığım kişilikleriyle onlarca insan. Dönüşüm yolunda olan biz insanlar, sadece fiziksel boyutta ilişki de olduklarımızı düşünüyoruz, oysa tüm yaşamda herşey bir bütün. Oluruna bırakmak lazım herkesi ve her şeyi.

Hüseyin Yurttaş, Onları Tanıdım, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: