Reklamsız Marka Yaratmak, Chris Grams

Reklamsız Marka, yazarın dünyanın önde gelen açık kaynak yazılım şirketi olan Red Hat’de bir milyar dolarlık bir marka yaratmaya yardımcı olduğu 10 yıllık deneyiminden yola çıkarak bir marka yaratmayı adım adım anlatan bir rehber.

“Yirmi birinci yüzyılın büyük markaları kendilerini anlatarak var olamayacaklar; kendileri olarak yaratılacaklar.”

— Chris Grams

Merhaba

Markanızı büyütmek için reklam şart. Ama reklam bütçeleri çok yüksek… Peki, ne yapacaksınız?
 
Büyük bir marka yaratmak için pazarlama eğitimine ya da pazarlama deneyimine ihtiyacınız yok. En iyi markaların bazıları kendilerini hiçbir biçimde pazarlama uzmanı olarak görmeyen insanlar tarafından inşa ediliyor. İşte bu kitap dünya standartlarında bir marka yaratmak isteyen herkese yardımcı olmak için yazıldı.
Pahalı bir reklam kampanyası için yeterli paranız yoksa mevcut pazarlama ve reklam stratejinizin değerinden şüphe ediyorsanız veya en yeni dijital medya araçlarının yüzeysel uygulamalarının ötesine geçmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

Reklamsız Marka 20. yüzyılın büyük markalarını geliştirmek için kullanılan klasik konumlandırma prensiplerini, artık 21. yüzyıl markaları için sunulan yeni topluluk oluşturma stratejileri ve araçları ile birleştiriyor.  Eski dünyanın en iyileri, yeni dünyanın en iyileriyle buluşuyor.

En iyi yeni markaların bazıları kendilerini hiçbir biçimde pazarlama uzmanı olarak görmeyen insanlar tarafından inşa ediliyor. 

Doğru şekilde devreye sokulduklarında reklamcılığın asla beceremeyeceği biçimlerde markanızı başarıya taşımanıza yardımcı olabilir. Ayrıca Yen’i nesil dijital medya araçları ve stratejileri marka topluluğunuzu tanımlamayı, örgütlemeyi ve motive etmeyi daha önce hiç olmadığı kadar kolay ve ucuz hale getirdi. 

Eski dünyanın en iyileri, yeni dünyanın en iyileriyle buluşuyor. 

Okur bakış açım ; Bakmayın öyle sizlerde bir markasınız, sizlerde sayfalarında bir şeyler sunuyor  olmalısınız? Önceliği ne sunduğunuz alıyor. Sunduğunuz şey içinde doğru araçları kullanıyor musunuz? Sosyal medya hesaplarınız aktif, paylaşımlar yapıyorsunuz. Hatta bir de sayfa sloganınız bile var. Sayfanızın geleceğini bir tık İleriye götürmek istiyorsanız, sizlere destek olacak inanılmaz bir kitap. Netice de hepimiz yaptığımız paylaşımlarımızla ücretli ya da ücretsiz yarattıklarımızı pazarlıyoruz. Ülke ve dünya ile ilgili gelişmeler konusunda gözleriniz de açılır diye düşünüyorum. 

  1. Markayı sunma biçiminizde tutarlı mısınız?
  2. Söylediğinizi ve yaptığınızı sandığınız şeyi gerçekten söylüyor ve yapıyor musunuz?
  3. Bir bütün olarak baktığınızda marka nasıl görünüyor?
  4. Her şeye bir bütün olarak bakmak, dışarıya sunduğunuz Hikaye hakkındaki fikrinizi değiştiriyor mu?

Yirminci birinci yüzyılın büyük markaları kendilerini anlatarak var olamayacaklar; kendileri olarak yaratacaklar. 

Kendi olabilenlere duyurulur. 

Reklamsız Marka Yaratmak, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: