Ikıgai, Japonların Uzun ve Mutlu Yaşama Sırrı, UYGULAMA REHBERI, Hector Garcia, Francesc Miralles

Japonya’da bulunan Okinawa adası, uzun ömürlü ve mutlu insanların yaşadığı yer olarak ün salmış durumda. Nedir peki bu adanın insana uzun bir ömür ve mutluluk sağlayan tarafı?

“Epiktetos’un dediği gibi, “Konu sana ne olduğu değil, buna nasıl tepki verdiğindir.””

— Francesc Miralles

Merhaba

Ikigai: gizemli bir kelime

İnsanlar yaptıkları şeylerde ve yaşayış biçimlerinde hala anlam arıyorlar. Kendimize şu soruları soralım:

  • Hayatımın anlamı nedir?
  • Mesele sadece daha uzun yaşamak mı, yoksa daha yüksek bir amaç mı aramalıyım?
  • Neden bazı insanlar ne istediğini bilirken ve yaşam tutkuları varken diğerleri kafa karışıklığıyla güçsüzleşiyor?

Ikigai kelimesi, kabaca “hep meşgul kalarak mutlu olma” olarak çevrilebilen bu Japonca kavram logoterapiye benzese de onun bir adım ötesindedir. Ayrıca Japonların, özellikle de her 100.000 kişiden 24.055’i 100 yaşın üzerinde olup küresel ortalamayı geçen Okinawalıların olağandışı uzun ömürlerini ikigai açıklayabilir.

Japonya’nın güneyindeki bu ada sakinlerinin dünyanın herhangi bir yerindeki diğer insanlardan neden daha uzun yaşadıkları üzerine araştırmalar yapılmıştır. Araştırmacılar işin sırrının sağlıklı beslenmeleri, basit yaşam biçimleri, yeşil çaya ve astropikal iklime (ortalama sıcaklığı Hawaii’deki gibidir) ek olarak yaşamlarını şekillendiren ikigai olduğuna inanıyorlar.

Hector Garcia, Francesc Miralles, “Bu kavramı araştırınca psikoloji ya da kişisel gelişim alanında hiçbir kitabın bu felsefeyi batıya taşımadığını keşfettik” diyor.

Okinawa’da asırlık insanların daha fazla olmasının sebebi ikigai mi? İnsanları ölene kadar faal olmaya nasıl teşvik ediyor? Uzun ve mutlu bir yaşamın sırrı nedir?

Meselenin derinine inince, özellikle üç bin nüfuslu, dünyadaki en uzun yaşam ömrüyle övünen, öyle ki Uzun Ömür Köyü lakabını alan adanın kuzey ucundaki tarımla geçinen Ogimi kasabasını keşfediliyor.

Arkadaşlıkları beslemek, hafif yemek, yeterince dinlenmek ve düzenli, orta derecede egzersiz yapmak sağlıklı olma denkleminin gereken parçalarıdır ama asırlık insanların yaşam sevinçlerinin özünde doğum günlerini ve her yeni günü kutlamaya devam etmelerini sağlayan ikigaileri vardır.

Bu kitabın amacı Japonya’daki asırlık insanların sırlarını ve kendi ikigainizi bulmanız için gerekli araçları size sunmaktadır.

Çünkü ikigailerini keşfedenler yaşamları boyunca uzun ve mutlu bir yolculuk için gereken her şeye sahiptir.

Mutlu yolculuklar…

İkigai : Japonca “iki”; yaşam, hayat anlamına gelirken, “gai”; etki, sebep, yarar anlamına geliyor. Bu iki küçük kelimenin birleşiminden ortaya “yaşama sebebi” anlamı çıkıyor. Yaşama sebebi olarak çevirisi yapılan ikigai kelimesini Japonlar “sabah uyandığınızda sizi yataktan çıkaran şey” diye çeviriyor.

Varoluş sebebiniz nedir?

Japonlara göre, herkesin bir ikigaisi vardır, Fransız bir filozof buna raison d’etre diyebilir. Bazı insanlar kendi ikigailerini bulmuşken diğerleri hâlâ arıyorlardır. Oysaki onu içlerinde taşırlar.

Ikigaimiz içimizdeki derinliklerde saklıdır ve onu bulmak sabırlı bir arayış gerektirir. Okinawa’da, yani asırlık insanların en fazla bulunduğu adada doğan insanlar yeni bir güne başlama nedenimizin ikigaimiz olduğunu söyler.

Ikıgai, Japonların Uzun ve Mutlu Yaşama Sırrı, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

İlk kitaplarında Japonlara özgü ikigai felsefesini en temele inerek inceleyen Héctor García ve Francesc Miralles, okuyucuların hayattaki amaçlarını tüm yönleriyle nasıl keşfedeceklerini iki yıllık bir uğraşın sonucunda detaylı bir biçimde anlatıyor. 

“On yıl içinde ulaşacağınızı düşündüğünüz bir hedefiniz varsa şayet, bunu gerçek kılmak için oluşturacağınız en iyi strateji, bu hedefe bir yıl içinde nasıl ulaşacağınızın yollarını aramaktır. “

—Peter Thiel

Merhaba

Bu kitap, varoluşun kaçınılmaz bocalamalarına rağmen, amaçlarımızı fark etmemiz ve onlara ulaşmamız için geçmişi, bugünü ve geleceği bütünleştirerek bizzat kendimizle ahenk içinde kalmamıza yardım edecek bir uygulama kitabıdır.

Ikıgai, Uygulama Rehberi sayesinde, amaçlarımıza ulaşmak için kendimize özgü yetenekler geliştirerek geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizi dengede tutacak ve bu sayede kendimizi bir bütün olarak tanıyabileceğiz.

Ikıgai, Uygulama Rehberi, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiye okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: