Naikan Meditasyonu, Shoma Morita 

“Çaba en büyük servettir…”

Shoma Morita

Merhaba

Belirli bir durum ortaya çıktığında negatif düşünmek için tetiklendiğimizde, o negatif hisle devam etme seçeneğimiz vardır, çünkü o bize en “doğal” (aslında sadece otomatik) görünen şeydir. Bir başka seçenek de daha büyük bir iyilik için, ne olmaktaysa ona güvenmektir.

Bu bizim için bazen imkansız olabilir mi?

Kesinlikle…

Medeni insanlar olarak bizlerin de “daha büyük bir iyiliği” görmesi muhtemel olmayan durumlar ortaya çıkabilir. Buna rağmen bu yinede bir seçimdir.

Negatif hislere asla sahip olmayacağınıza dair bir beklenti yoktur. Hatta bunlara sahip olacağınız oldukça muhtemeldir.

Hiç dikkat ettiniz mi, negatif duyguyla ne yapıyorsunuz?

Naikan Meditasyonu” işe yarıyor.

Psikoterapist olmanın yanında Shoma Morita, Naikan iç gözlemsel meditasyonun büyük Zen ustasıdır. Terapisinin büyük bir kısmını bu okulun bilgisinden ve ustalığından almıştır. Kişinin kendisine sorması gereken üç soruya odaklanır.

  1. X kişisinden ne aldım?
  2. X kişisine ne verdim?
  3. X kişisinde ne gibi sorunlar yaşadım?

Bunları düşünerek başkalarını problemlerimizin sebebi olarak göstermeye son verir ve sorumluluk duygumuzu derinleştiririz Morita’nın dediği gibi Öfkeliysen ve kavga etmek istiyorsanız, harekete geçmeden önce üç gün düşünün. Üç gün sonra, yoğun kavga etme arzusu kendi kendine geçecektir.

Bu deneyimde varoluş yakıtınız, kendi ikigainizi bulma misyonunuzdur. İkigainizi bulduktan sonra doğru yolda kalmak için cesaret ve çaba göstermek gerekir.

Bu yolda ilerlemek için ihtiyacınız olan temel araçlar şunlardır; seçilen uğraşta akışı yakalamak, dengeli ve bilinçli beslenmek, düşük yoğunlukta egzersiz yapmak ve zorluklar karşısında pes etmemek.

Sevgiyle okuyunuz…

Thich Nhat Hanh

“Zihni’niz durulunca, dünyada durulur.”

Zen, genel anlamıyla farkında ve odaklı bir zihin; yapmacıklık ve sunilik yerine doğallık ve sadelikten oluşan disiplinli bir hayat, “ben” odaklılık ve saldırganlık yerine dünyanın ve kendinin iyiliği ile şefkatle meşgul ve kaygılı bir yaşam demek. Kısacası, tabiatla sürekli çatışma halinde değil, onun doğal düzeniyle uyum içinde yaşamak demek.

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: