Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

Büyüleyici Bağırsak, Giulia Enders

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

Küçümsediğimiz organ “bağırsağın” iç dünyası…

“Ağaçlar kaşık değildir! Ve bağırsak, fazlasıyla büyüleyicidir!”

— Giulia Enders

Merhaba

Bağırsak kanalı, iç dünyamızın tamamını düzene sokar. Bağırsak kanalı, sağa ve sola doğru yayılan tomurcuklar üretir. Bu tomurcuklar ise sonradan akciğerlerimizi oluşturur. Biraz aşağısında ise bağırsak kanalı genişler ve karaciğerimizin oluşumunu sağlar. Aynı zamanda safra kesemizin ve pankreasımızın da oluşumunu sağlayan odur. Fakat her şeyden önce bu kanal, kendi başına faaliyet gösterdiği alanları sürekli arttırmaktadır. Ağızın işlevselliğine gelene kadarki zorlu yolda oldukça etkindir; “breakdance” yapabilen yemek borusunu biçimlendirir ve yemeği birkaç saat boyunca vücutta muhafaza etmemiz için küçük bir “mide torbası” yaratır, Sonunda yarattığı ise, adını da bağırsak borusundan, yani kendisinden alan başyapıttır. “Bağırsak”. Diğer iki hortumun yarattığı başyapıtlar – kalp ve beyin – kendilerine gösterilmekte olan saygının tadını çıkarırlar. Kalp, hayati önem taşıyan bir organdır; çünkü tüm vücuda kan pompalanmasını sağlar. Beyne ise her saniye şaşırtıcı düşünceler oluşmasına vesile olduğu için hayranlık duyulur. Fakat kalp ve beyin bunca emek sarf ederken, bağırsağın – en azından çoğu insanın düşüncesi bu yönde – yaptığı yalnızca arada bir tuvalete gitmektir. Bunun dışında kayıtsız bir şekilde karın kısmında durur, arada bir de pırt yapar. Bu organın özel yeteneklerinin ise hiçbiri bilinmemektedir. Bağırsağı biraz küçümsüyor olduğumuz da söylenebilir – açıkçası yalnızca küçümsediğimiz değil, çoğunlukla bağırsak borumuzdan utandığımız söylenebilir. Utanç verici bağırsak!

İşte bu kitabın amacı bu konuda bir şeyleri değiştirmek. Kitaplar sayesinde nelerin büyüleyici kılınabileceğini bir deneyelim- dünyanın görünür yüzüne karşı bir alternatif yaratalım: Ağaçlar kaşık değildir! Ve bağırsak, fazlasıyla büyüleyicidir!

Organların arasındaki çirkin ördek yavrusu; bugüne dek insanlara rahatsızlık veren yegâne konu. Fakat bu rahatsızlık verici imajın değişmesine oldukça az kaldı. Aşırı kilo, depresyon ve alerji, bağırsak florasıyla son derece bağlantılı konular. Bunu sözlere dökmek gerekirse: Vücudumuzun kendisini daha iyi hissetmesini istiyorsak, daha uzun yaşamak istiyorsak ve amacımız daha mutlu bir yaşam sürmekse bağırsağımıza iyi bakmamız ve ona dikkat etmemiz şart. Bu konuda yapılan son araştırmalar da tam olarak bunu gösteriyor. Genç bir araştırmacı olan Giulia Enders da bu kitapta mizahi bir dil eşliğinde bu organın ne kadar karmaşık ve ne kadar büyüleyici olduğunu gözler önüne seriyor. Bu organ, vücudumuza ve ruhumuza giden yolda anahtar görevi taşırken bir yandan da arka kapıdan, bambaşka bir bakış açısından olaylara bakmamızı sağlıyor.

Büyüleyici Bağırsak, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiye okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: