Mutluluğu Yakalamak Mümkün Mü?

Gözlemlediklerim

Kendinizi eğitin. Geçmişte olumsuz ne yaşadıysanız iyileştirin. Hedeflerinize yönelin.

Algılanan hatalarımızdan ötürü kendimizi affetmeye başladığımızda ve hala çıkış yolumuzun olduğunun dürüst bir biçimde itiraf ettiğimizde, kendimizi ruhun en yüksek düzeyinden fiziksel alt düzeye kadar iyileştirebilmeye başlarız. Ancak o zaman kendimizi gerçekten sevebiliriz ve kabul edebiliriz.”

Dr. Richard Gerber

Merhaba

Gelişim dünyası derin. Diplere doğru daldığınızda, ilk kendinizle karşılaşırsınız. Yukarı yavaş yavaş çıkarken güzelliklere manzaraya dikkat edin! Çünkü sizi asıl büyütecek olan gördükleriniz. Merak etmeyin, evrelerden sonra yüzeye çıkmaktan başka bir seçeneğiniz yok.

Mutluluk, yaşam yolculuğunda olmazsa olmaz hedeflerden biri. Peki, ilişkilerde mutluluğu yakalamak mümkün mü?

Çoğu kişi hayal kırıklığına uğramamak, aradığını bulamamak, yanlış kişinin kapısını çalmak kaygısıyla yolunu ilişkilere düşürmekten korkuyor.

Bu konuda yarası olan kaç kişi var?

Yaranızın ilacını bulabildiniz mi?

Korku ve kaygılarınızla yüzleşmeyi denediniz mi?

İlk ilişkimiz doğal olarak annemizle kurduğumuz ilişkidir. Anne sevgi ve huzur verir. Gelecekteki ilişkilerimizin temelini oluşturur. Sonra, babamızla, kardeşlerimizle, yakın akrabalarla ilişki kurarız.

Birkaç yıl sonra evimizin dışında ilişkiler kurmaya başlarız. Dünyamız biraz daha genişler, eğer anne çocuğu reddederse doyurucu ilişki kurulamaz. Bunun etkileri çocuğun davranışlarında görülmeye başlar.

Aşık olduysanız, sevdiğiniz kişinin olumlu yönleri üzerinde yoğunlaşırken, onun hatalarını, zayıflıklarını görmeniz zor olur. Zamanla, çekici olmayan yönleri ortaya çıktığında, bulutlardan aşağı “pat” diye düşersiniz. Acımamıştır umarım.

Gerçeklere ve insan olmanın sınırları içine döner, eleştiri yağmuruyla, boy boy yaralar açılmaya başlar.

Hiçkimse aynı kalmıyor, yaşanan olaylar zaman içerisinde değiştirmeye başlıyor. Bu değişiklikleri fark ettiğinizde yeni bir kapı açılıyor. Bu kapıdan cesaretle giriyor olmanız, yeni yaşamı beraberinde getiriyor.

İlişkileri bitirme konusunda, uzmanlık seviyesine gelmiş birçok insan olmalı. İlişkiyi başlatma konusunda nasılsınız?

Kendinizi eğitin. Geçmişte olumsuz ne yaşadıysanız iyileştirin. Hedeflerinize yönelin.

Size saygı duyan, anlayan, gelişmenize destek olacak insanlarla dostluk kurun.

Olumlama yaparak kendini tedavi etme gibi işleri pek etkili bulmadığım için, zihni açma teknikleri, insanları, olayları daha net görebilme seviyesine gelmenizde yardımcı olacaktır.

Hiçbir ilişki sonsuza kadar sürmüyor. En uzun süren ilişki kendinizle.

Hatalarınızı görüp, ders alıp, öğrenerek olgunlaşın…

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: