Gökyüzü Ve Yaşama İlişkin Yazılar, Hubert Reeves

‘Ne kötü bir yazgı biçilmiş insan türüne? Neden bunca yıkıcı doğanın üzerindeki etkisi ve bu kadar zor bu etkiyi olumlu eyleme dönüştürmesi?

“Dünya, mavi gezegen, coşkulu astronomların, uzayın ta derinliklerinden gelen yıldızların ışığını yakalandıkları yer…”

— Hurbert Reeves

Merhaba

Dünya, mavi gezegen, bir diktatör, ailesiyle birlikte Noel’i kutlarken, ölülerin yakıldığı fırınlarda binlerce bedenin küle döndüğü yer…

Dünya, mavi gezegen, onaltı ailenin, yokluk içinde yaşayan kırk sekiz ülkeden daha fazla zenginliğe sahip olduğu yer.

Dünya, mavi gezegen, bir yetimin, bakıcılarının kötü muamelelerinden kaçmak için üçüncü kattan atladığı yer.

Dünya, mavi gezegen, Samanyolu’nun çevresinde yirmi beşinci devrini tamamlayan bir Güneş’in çevresinde, dört milyar beş yüz elli altı milyonuncu turunu gerçekleştiren yer.

2003 sonbaharından bu yana France Culture’de her cumartesi yayınlanan yazıların bir bölümü gözden geçirilmiş, hatta güncellenmiş olarak bu kitapta biraraya getirilmiştir.

Bu yazıların her biri, kendi tarzında ve kendine özgü bir bakışla, insanlığın doğayı maruz bıraktığı saldırıları ele almakta ve doğanın buna gösterdiği tepkiyle insanlığın kendi geleceğini nasıl tehdit altına soktuğunu göstermektedir. Anafikir, yeryüzünde yaşam ile kozmos arasında kurulabilecek hem fiziksel hem de simgesel dayanışma bağlarını göstermektedir.

“Bilim adamlarının yüzyıllardır süren çalışması sayesinde, dünyamız hakkında topladığımız bilgilerle aydınlanıyor yeryüzündeki yaşamın geleceği. Galaksiler ve atomlar yazgımızı daha iyi anlamamızı ve belki de daha iyi yönetmemizi sağlıyor.”

— Hurbert Reeves

Gökyüzü Ve Yaşama İlişkin Yazılar, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: