Stonehenge Gizemi Nedir?

Stonehenge, İngiltere’de bulunan arkeolojik yapı. Britanya adasında, 900 taştan oluşan bu yapı, adanın ve dünyanın en tanınan anıt çemberlerinden biri. Stonehenge’nin varoluş amacı günümüzde tartışılan konulardan biri. İnşası ve taşınma sürecine dair hiçbir kaydın bulunmadığı bu yapı yaygın düşünceye göre kabilelere ait anıt olarak kullanılıyordu. Taşların günümüzde bulunduğu bölgenin 32 km kuzeyindeki, Marlborough Downs‘tan getirildiğine inanılıyor.

Merhaba

Stonehenge, İngiltere’nin Wiltshire kenti Salisbury Düzlüğü’nde bulunan, Amesbury’nin 3 km (2 mil) batısında yer alan tarih öncesi bir anıt. Yapı, her biri yaklaşık 4.1 m yüksekliğinde, 2.1 m genişliğinde ve yaklaşık 25 ton ağırlığında bir dikili taş halkasından oluşur. Taşlar, İngiltere’deki en yoğun Neolitik ve Tunç Çağı anıtları kompleksinin ortasında bulunmaktadır. Anıtın neden yapıldığı hâlâ tam olarak bilinmese de, eskiden çevresinde dini yapılar bulunduğu tespit edilmiştir.

Arkeologlar, bu yapının MÖ 3000 ve MÖ 2000 arasında yapıldığına inanıyor. Anıtın en erken evresini oluşturan dairesel toprak set ve hendek, tahminlere göre MÖ 3100’de şekillendirilmiştir. Radyokarbon tarihleme yöntemi, ilk Bluestone’ların MÖ 2400 ile MÖ 2200 arasında bulunduğunu göstermektedir. Fakat MÖ 3000 gibi erken bir tarihte de bulunmuş olabilme olasılıkları vardır. Birleşik Krallık’taki en popüler yapılardan biri olan Stonehenge, İngilizlerin kültürel simgesi olarak kabul edilir. Tarihi anıtları koruma yasasının İngiltere’de ilk kez başarıyla yürürlüğe girdiği 1882’den beri yasal olarak korunan bir Antik Anıt olmuştur.

İlk modern arkeolog, muhtemelen 17. yüzyılda Stonehenge ve diğer taş çemberleri araştıran John Aubrey‘dir.

Arkeolog John Aubrey’in 17. yüzyılda ortaya attığı teoriye göre yapı, çok tanrılı Keltlerin yüksek rahip sınıfındaki druid’ler tarafından inşa edildi. Günümüzde kendilerini ‘modern druid’ olarak ifade eden kesim gün dönümlerini atalarını andıran, o dönemi temsil eden kıyafetlerini giyerek Stonehenge’de ayin düzenleyerek kutluyor.

Günümüzden 2 bin yıl önce İngiltere’ye giden Romalılar, İngiltere’ye ulaştığında Stonehenge, 2 bin 500 yıldır İngiltere topraklarındaydı. Romalılar için bile tarihi eser anlamı taşıyan bu taşlar, alçak bir tepede toplanmış tonlarca ağırlıktan bir çember oluşturuyor. Dev taşların uyum içerisindeki görünümü nedeniyle tarih boyunca sayısız efsane ve hikaye anlatılmış.

Kültür alış verişiyle zenginleşen iletişim dili, bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Harika bir Rehber eşliğinde çıktığım bu kısa yolculukta edindiğim tecrübe için (Yukarıda bulunan resim ziyaret esnasında Abim ve Eşi tarafından çekilmiştir) Abime ve sevgili Eşine teşekkür ederim.

Usta Dr. Bedri Ruhselman’ın dediği gibi: “Yaşamdaki tüm tecrübeleri tek başımıza edinme imkanımız yok. Diğer dalların bilgi ve tecrübesinden de faydalanmak gerekli.” Çünkü aynı gövdede birleşen kocaman bir ağacız…

Bilgiyle harmanlandığınız doğanın yeşilinden, mavisinden içinize bolca nefes çektiğiniz, tatlı, şifa dolu bir gün diliyorum.

Yaşadığınız dünyayı, varoluşu anlamak için, okuyunuz…

Sevgiyle

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: