Beden ile Zihni Dengelemek, Osho

“Sana bedenini sevmeyi öğretmeyen bir eğitim sistemi bedenini merhamet duymayı, onun gizemlerine erişmeyi ve kendi bilincine ulaşmayı da öğretmez. Beden bir kapıdır.”

— Leo Wood

Merhaba,

Beden gözle görülen ruhtur ve ruh gözle görülmeyen bedendir. Beden ve ruh birbirinin parçasıdır, bir bütünün parçalarıdır. Bedeni kabullenmelisin ; bedeni sevmelisin , bedene saygı duymalısın , bedene minnettar kalmalısın. Beden var olan en karmaşık mekanizmadır tam anlamıyla bir şaheserdir. 

Hayranlık duymaya kendi bedeninle başla, çünkü sana en yakın ol o. 

Bedeninde okyanusun suları var, bedeninde yıldızların ve güneşin ateşi var, bedeninde hava var, bedenin topraktan yoğrulmuş. Bedenin evrenin tümünü temsil ediyor. Ve nasıl da bir değişim! Nasıl da metamorfoz ! Toprağa bak ve sonra kendi bedenine bak, bu nasıl değişimdir böyle ve sen ona hayranlık duymadın! 

Toz kutsal hale geldi. Bundan büyük mucize olur mu? 

Doğanın en yakınına geldiği, varoluşun en yakınına yanaştığı yer bedenindir. Bedeninde okyanusun suları var, bedeninde yıldızların ve güneşin ateşi var, bedeninde hava var, bedenin topraktan yoğrulmuş. Bedenin varoluşun tümünü, tüm elementleri temsil ediyor. Ve nasıl da bir değişim.! Nasıl da bir metamorfoz. Toprağa bak ve sonra kendi bedenine bak, bu nasıl bir değişimdir böyle ve sen ona hiç hayranlık duymadın! Toz kutsal hale geldi- bundan büyük mucize olur mu? Daha fazla ne mucizesi bekliyorsun? Ve mucizeyi her gün izliyorsun. Çamurdan nilüfer çiçeği doğuyor… ve toz topraktan güzel bedenimiz yükseliyor.

Beden ile Zihni Dengelemek, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: