Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

Kendi Gerçek Kuzey’ini Keşfet, Bill George

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

Liderlik hakkındaki bu başyapıt, yaşam boyu size başarıyla rehberlik eden içsel pusulanız “Gerçek Kuzey”inizi keşfetmenizi sağlayacak. “Gerçek Kuzey”inizi takip ettiğinizde, hem bir lider hem de bir insan olarak potansiyelinizin tamamını kullanabilirsiniz.

“En tehlikeli liderlik efsanesi, lider doğulduğu- liderliğin genetik bir faktör olduğu inancına dayanır. Bu efsaneye göre insanlar belli bir takım karizmatik özelliklere ya sahiptir ya da değildir. Bu saçma; aslında bunun tersi doğru. Lider doğulmaz olunur.”

— Warren Bennis

Merhaba

Warren Bennis liderlik alanındaki en önemli öncülerden biriydi.

Bennis, liderliğin anlamı ile ilgili anlayışımızı dönüştürdü. Liderliğin genetik bir dizi özellik değil, yaşam boyu devam eden bir kendini keşfetme süreci olduğunu söyleyen ilk bilgeydi. Liderliğin belli karakter özellikleri ile doğduğu görüşünü reddederek liderliğin gerçek kaynağına doğru bir kapı açtı: içinizdeki kaynak

Bu kitap yayımlanırken dünya giderek artan bir şekilde liderlik krizine giriyordu. Herkes için yaşam giderek daha fazla değişken ve belirsiz. Birçok lider, şirketi çarkın akışına bırakmak yerine fırtınada sakin liman arayışı içinde görünüyor. 2015 yılında yayımlanan Dünya Ekonomi Forumu hakkındaki küresel fikir araştırmasına göre yüzde 76’lık bir kesim, büyük çapta liderlik kaybı olduğuna inanıyor. İşletme liderleri 2008-2009 arasında gerçekleşen kayıplarının bir kısmını düzeltmelerine rağmen siyasi liderlerin sadece mütevazı bir şekilde üstüne çıkabildiler.

Bu kitap belki de yolumuzu bulmamızı sağlayacak. Liderler bireyler olarak “Gerçek Kuzey”den uzaklaştıklarını fark ederek düzeltmekte başarılı olurlar ise, uluslar da düzelir. Kesin olan şu: Otantik liderlik şu an sahip olduklarımızın üstünde.

Kendi “Gerçek Kuzey”inizi keşfettiniz mi? Yaşamınız ve liderliğinizin ne olduğunu biliyor musunuz?

Liderlik, otantik olmakla, özünüz ile başlar. Kendi Gerçek Kuzey’ini Keşfet’in amacı sizi olmak istediğiniz lidere dönüştürmektir. Bu süreçte kendi “Gerçek Kuzey” inizi , yaşam boyu size rehberlik edecek olan içsel rotanızı- keşfedeceksiniz.

“Gerçek Kuzey”, bir lider olarak rotada kalmanızı sağlayacak nişan noktanız -dönmekte olan bir dünyadaki sabit nokta. En derin inançlarınız, değerleriniz ve sizi yönlendiren prensiplerden oluşur. Sizin gerçek kimliğinizi temsil eden, size özel eşsiz, içsel pusulanız.

“Gerçek Kuzey”iniz sizi liderliğinizin amacına doru çeker. İçsel pusulanızı takip ettiğinizde, liderliğiniz otantik olacak ve insanlar doğal olarak sizinle işbirliği yapmak isteyecek. Başkaları size rehberlik yapsa bile sizin gerçeğiniz, kendi yaşamöykünüzün ortaya çıkardığı bir durumdur. Warren Bennis’in dediği gibi :”Siz, hayatınızın yazarısınız.”

“Gerçek Kuzey” inizi keşfetmek ömür boyu süren bir bağlılık ve öğrenme gerektirir. Yeryüzünde test edildikçe kendinize aynada bakmak için yanıp tutuşacak ve gördüğünüz kişi ve yönettiğiniz yaşama saygı duyacaksınız. Bazı günler diğerlerinden daha iyi olacaktır, ancak olduğunuz kişiye dürüst davrandığınız sürece, yaşamın sunduğu en zor koşullar ile baş edebileceksiniz.

Liderlik ile ilgili en önemli şey, karakteriniz ve yaşamınıza rehberlik eden değerlerinizdir…

Kendi “Gerçek Kuzey”inizi keşfettiğinizde, yaşam hikayeniz ile liderliğiniz arasında bir tutarlılık bulursunuz. Yüz yıl önce psikolog William James şöyle yazdı:

Bir insanın karakterini tanımlamanın en iyi yolu… o kişinin kendi en yoğun şekilde aktif ve canlı hissettiği, belirli bir zihinsel ya da ahlaki davranışını bulmaktır. Böyle anlarda iç ses şöyle der: “İşte bu gerçek ben!”

Otantik kelimesi neyi ifade ediyor?

Gerçekte hiç kimse bir başkası gibi olmaya çalışarak otantik olamaz. Başkalarının tecrübelerinden ders alabilirsiniz, ancak onlar gibi olmaya çalışarak başarılı olamazsınız. İnsanlar size, ancak içten ve otantik olduğunuzda güvenir.

Yanlış persona veya maske yaratırsanız insanlar hızla gerçek yüzünüzü görür.

Yaşamöykünüz hakkında daha fazla netlik ve içgörü kazandıkça “Kendi Gerçek Kuzey”inizin odağını keşfedeceksiniz.

Otantik liderlik yolculuğu kendinizi anlamak ile başlar; yaşamöyküleriniz, engeller ve yenilgiler: Bu bilgi kendi “Gerçek Kuzey” inizi keşfetmeniz için kişisel farkındalık sağlar.

Herkesin bir yaşamöyküsü yok mu?

Liderlerin öykülerini farklı kılan ne?

Otantik bir lider olmanızı sağlayacak bir ilham için geçmişiniz ile geleceğiniz arasındaki noktaları birleştirebilir misiniz?

Hangi insanlar ve tecrübeler sizi şekillendirdi?

Hayatınızdaki dönüm noktaları neler?

Liderlik tutkunuz öykünüzün neresinde bulunuyor?

Kendi Gerçek Kuzey’ini Keşfet, otantik bir lidere dönüşmenizi sağlayacak somut ve anlaşılır bir rehberlik sunuyor ve başarıya giden yol haritasını nasıl çizeceğinizi gözler önüne seriyor. Bu yolculuğa çıktığınızda, dünyanın dört bir yanından 101 liderin ilk elden hikâyesiyle karşılaşacak ve onların kendi “Gerçek Kuzey”lerini nasıl keşfettiklerini öğreneceksiniz. Bunlar arasında Warren Buffet, Howard Schultz, Paul Polman, Indra Nooyi, Arianna Huffington, Jack Ma, Michael Bloomberg ve Mark Zuckerberg gibi etkileyici olanlar kadar, Rajat Gupta ve Lance Armstrong gibi yollarını kaybedenler de anlatılıyor.

Kendi Gerçek Kuzey’ini Keşfet, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: