Aklını Kullan, Dr. Carol S. Dweck

Ailelerin, öğretmenlerin, yöneticilerin, eğitmenlerin ayrıca başarma gururunu ve kişisel tatminlerini artırmak isteyen herkesin okumak zorunda olduğu bir kitap

“Gelişme düşüncesi tarzına sahip insanlar sadece meydan okunacak bir zorluk aramazlar, bu meydan okuma aynı zamanda onlara iyi de gelir.”

— Dr. Carol S. Dweck

Merhaba

Amerikalı Psikolog, profesör. Carol Dweck Stanford Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Lewis and Virginia Eaton profesörüdür.  

Ben bir engelle karşılaştıktan sonra kendimle konuşma sürecine girerim. 

Bu cümleyi okuduğunuz da yaşamınız boyunca karşınıza çıkan engelleri şöyle düşüneceksiniz. Bazen atalet halinde kaldığınız ve atalet halinde geçirdiğiniz zamanları. Ardından engellere rağmen hayatınızda gerçekleştirdiklerinize odaklanacak, yüzünüzde bir gülümse belirip, yolunuzda devam edeceksiniz.

Engeller gelişim düşünce tarzı kişileri motive eder. Geliştirir ve çok çalışmanızı sağlar. Öncelikle lider tipinizi öğrendikten sonra, her şey daha da kolaylaşır. Bilgiyi sevmek ve gelişmek. Geliştikçe de aklı en doğru şekilde kullanabilmek. Artık beyninizin nasıl çalıştığını ve öğrendikçe beyinde neler olduğunu bilirsiniz.

Daha fazla çalıştığınızda beyninizi kuvvetlendirmeye yardımcı olduğunuz, nöronların daha fazla bağlantı kurması ve büyümeleri. 

Dr. Carol S. Dweck kitabında düşünce tarzının insan hayatına neler getirebileceği, aslında başarı dediğimiz şeyin ne olduğunu , dünya üzerinde insanlardan, yaşamlardan örnekler vererek açıklıyor. 

Hayatınızda birçok zorlukla karşılaşacaksınız, önemli olan zihinsel dayanıklılığın ve yüreğin  sahip olabileceğiniz fiziksel güçten önemli olduğunu kitabı okudukça kavramanız.

Ayrıca ikili ilişkilerinizde gelebileceğiniz nokta, sizi anlatıyor. Ne Mutlu ki medeni bir ilişki içinde gelişim düşünce tarzı odaklı olduğunuzda ve hayatınızda bir süre sizinle olanlara teşekkür ediyorsunuz.  Öğrettikleri için.  

Belki kitap tüm sorunlarınızı çözmez, okuduğunuz da kendinizi yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Kendinizi tanıdığınız da  biraz rahatsız olmak iyi gelecek, değişim adına. 

  • Dünya mı değişmeli, yoksa biz mi?
  • Dünya bizi mi, farketmeli? Yoksa biz mi, dünyayı fark etmeliyiz? 

Aklını Kullan, okumayanlara tavsiye, okuyanalara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazaralar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: