Satan Reklam Yaratmak, Luke Sullivan

Uzun yıllardır dünyada ve Türkiye’de metin yazarlarının, sanat yönetmenlerinin, reklam öğrencilerinin, kısacası reklam sektöründeki her alandan yaratıcının ilham kaynağı olan Satan Reklam Yaratmak, güncellenmiş ve genişletilmiş yeni baskısıyla başucu eseri olmaya devam ediyor.

“Bu yaratıcılık süreci sadece amaçsız bir tür gerçekdışılık – zihinsel bir kötü modern dans uygulaması – değildir. Daha çok, yazar (ve eski bir reklam yazarı) Joseph Heller’in “kontrollü bir gündüz düşü, yönlendirilmiş bir düşlem” dediği şeydir. Belirli bir iş amacı olan disiplinli bir hayaldir. Yaratıcı bir süreci böyle bir karmaşaya dönüştüren şey, serbestçe yol alan hayal gücü ile odaklanmış iş hedefi arasında gerçekleşen bu çarpışmadır. “

— Luke Sullivan

Merhaba

Bizim işimizde kurallar yok ama inandığımız birkaç şey var. Tüketicinin beyninin sağ tarafının sol tarafından daha hızlı ve daha büyük bir inançla bir ürünü satın aldığına inanırız. Odaklanma disiplinine inanırız. Rekabete inanır, onun İçin yaşar ve ondan korkarız. Kaybetmekten nefret ederiz. Bu işte göz alıcı olan şeyin aynı zamanda bu iş için akıllıca olduğuna inanırız.

Tüketiciye inanırız, büyüye inanırız.

Okuyucu bakış açısı, Hangi meslekten olursanız olun satan reklam yaratma zorunluluğunun olması. Sosyal Medyanın da gelişimiyle, dijital dünyada var olabilme ve strateji yaratarak hamle yapabilme gerekliliği.

Birçok kişi daha çok satabilmek için daha çok satan kelimeler yaratmak zorunda. Yazarlık mesleğinin tüm kurallarını öğrenmeye çalışan biri olarak, metin yazarlığının tekniğini aşama aşama öğrenebileceğimiz bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Yazmanın ve yeni dizilimli kelimeler yaratmanın zorluğu.

Reklam ve strateji günümüzün gerçeği ve yeni bir açıyla bilgiyi satır satır okumalıyım, diyorsanız. Kitap sizinle.

Kitaptan beğendiğim bir notla huzur dolu güzel bir akşam dilemek istiyorum.

Odada yüksekliği bir metre civarında bir kitaplık vardı ve ödül yıllıkları gibi dünyanın en iyi reklamlarıyla ilgili kitaplarla doldurulmuştu. Bana onları okumamı söyledi.

Onlara “reklamcılığın yüksek lisans eğitimi” diyordu. Bence haklıydı ; ben de bugün bu sektöre girmek isteyen öğrencilere aynı şeyleri söylüyorum. Kendi bir metrelik kitaplığınızı kurun, okuyun, öğrenin ve ezberleyin.

Satan Reklam Yaratmak, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: