Yeniden Başlamak İçin Asla Çok Geç Değildir, Julia Cameron

Bu kitap hayatınızın bu dönemini en verimli şekilde yaşamanızı sağlayacak basit araçlarla size rehberlik edecek ve ilham verecektir: Bu neşeli, yumuşak, adım adım süreç sayesinde yaratıcı hayallerinizi, arzularınızı, dileklerinizi keşfedeceksiniz

“İyi iş çıkarmadığımızı ve çok daha iyisini yapabileceğimizi söyleyen bir iç ses vardır. Sansürcümüz durup dururken üzerimize saldırır ve son derece kesin konuşur. Daha iyisini yapabileceğimizi, yapmak zorunda olduğumuzu söyler; bizler de onun bu eleştirisini kendimize yineleriz..”

— Julia Cameron

Merhaba

Julia Cameron yaratıcılık hakkındaki efsanevi kitabı Sanatçı’nın Yolu ile milyonlarca insana ilham vermiştir. Yeniden Başlamak İçin Asla Çok Geç Değildir adlı kitabıyla, bu kez toplumun yaratıcı olmak konusunda tereddüte kapılan ya da süreçten çekinen kesimine bakmaktadır. Cameron okurlarına yaşamlarının en zengin, en doyurucu ve en yaratıcı zamanını göstermektedir.

İnsanlar özgürlüklerini hem heyecan verici hem de tedirgin edici bulabilirler. O zamana kadar sahip oldukları hayat değişmiş, bundan böyle sahip olacakları hayat da daha tanımlanmamıştır. Cameron okurlarına yaratıcı yönlerini geliştirmenin bu bilinmeyen bölgede yollarını bulmalarına nasıl yardım edeceğini gösterir. Sanatsal yönelimlerini keşfeden ve sanatla ilgili tutkularını ortaya çıkartıp geliştiren insanların ruhlarını beslemelerine ilişkin hikâyeler anlatır.

Yaratıcılığımızı Ayağa Kaldırmanın Temel İlkeleri

1- Yaratıcılık yaşamın doğal düzeninde yer alır. Yaşamın kendisi enerjidir: saf,yaratıcı enerji. 2- Yaşamın tamamında var olan açığa çıkmamış,altta yatan yaratıcı bir güç vardır; buna bizler de dahiliz. 3-Kendimizi yaratıcılığımıza açtığımız zaman, hem içimizde hem de yaşamlarımızda yer tutan, Yaratan’ın yaratıcılığına da açmış oluruz. 4- Bizler de yaratıcılığın birer ürünüyüz. Bu nedenle birer yaratıcı olarak bu sürece devam etmemiz gerekmektedir. 5- Yaratıcılık Tanrı’nın bize armağanıdır. Yaratıcılığımızı kullanmak da bizim Tanrı’ya verdiğimiz bir armağandır. 6- Yaratıcı olmayı kabul etmemek bencil bir arzudur ve gerçek doğamıza aykırıdır. 7- Kendimizi yaratıcılığımızı keşfetmeye açtığımız zaman Tanrı’ya da açmış oluruz. 8-Yaratıcı kanalımızı Yaratan’a açınca, birçok narin ama güçlü değişim beklemeliyiz. 9- Kendimizi giderek büyüyen bir yaratıcılığa açmamız güvenlidir. 10- Yaratıcı hayallerimizin ve özlemlerimizin kaynağı kutsaldır. Bu hayallerimize doğru yol aldıkça, kendi kutsallığımıza doğru da yol alırız.

Yaratıcılık Duygusunu Yeniden Ateşlemek

Temel Araçlar Sabah sayfaları: “Sadece kendinizin okuması için” her sabah ilk iş olarak serbest bilinç akışı yöntemiyle yazacağınız üç sayfadır. Sabah sayfalarını yazarken kendi “kıblemize” döneriz. Önce kendimize,sonra da başkalarına karşı dürüst oluruz. Daha önce dürüstlüğümüzün başkalarını uzaklaştıracağından korkarken aslında tam tersinin doğru olduğunu görürüz: Biz iyileşip büyüdükçe ilişkilerimiz de iyileşip büyürler. Günlük: Her hafta yazacaksınız,amacınız anılarınızı canlandırmak ve birçok yılı kapsayan bölümler halinde yaşamınızı tekrar ziyaret etmektir. Buna yönelik bir alıştırmadır. Sanatçıyla Buluşma: Haftada bir kez hoşunuza giden bir şeyi keşfetmek için yalnız çıkacağınız bir keşif gezisidir. Yürüyüş: Haftada iki kez yanınızda köpeğiniz,cep telefonunuz ya da bir arkadaşınız olmadan tek başınıza yapacağınız yirmi dakikalık yürüyüştür.

Bu kitap yeni bir şeye başlamak için asla çok geç olmadığını çabucak keşfetmenizi sağlayacaktır.

Yeniden Başlamak İçin Asla Çok Geç Değildir, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: