Bir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare

“Biz gölgeler, kusur işlediysek eğer. Şöyle düşünün ve bizi hor görün; Bu hayaller görünürken sahnemiz de, siz de biraz kestirdiniz yerinizde.”

– William Shakespeare

Merhaba,

William Shakespeare, Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle dört yüz yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı komedyasında bir aşk öyküsünü o dönemde pek revaçta olan cin ve peri masallarını kullanarak anlatır.

Ancak Shakespeare Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda çağdaş oyunlara parmak ısırtacak imgesel tasarımlar ve sınırsız bir hayal gücünün yaratabileceği fanteziler üretmiştir.

Oyun aşk üzerine kurulmuş olsa bile, bu eserinde de birey ve toplum eleştirisini ihmal etmeyen Shakespeare, kendi dönemindeki amatör oyuncuların bir taşlamasını da oyun içinde oyun halinde Bir Yaz Gecesi Rüyası’na yerleştirmiştir.

Shakespeare’in bu oyunu hangi tarihte yazmış olduğu tam olarak belli değildir. Tahminen bir soylunun düğünü vesilesiyle saray için yazılmış, sonradan halk tiyatrolarında oynanmıştır.

Shakespeare araştırmacıları 1590 ile 1600 yılları arasında İngiliz aristokrasinin on altı düğününü saptamışlardır. Bu düğünlerin ilkinin oyunun yazılış tarihi için çok erken, sonuncusunun da çok geç olabileceğini belirtmişlerdir. Yine bu araştırmacılar 1594 ile 1596 yılları arasındaki düğünleri oyunun yazılış tarihi için doğru bulmaktadırlar.

Shakespeare’in bu oyunu hangi tarihte yazdığını öğrenmek için elimizde bazı ipuçları vardır. Çünkü Shakespeare hemen her oyununda o tarihlerdeki toplum ve doğa olaylarına bir gönderme yapmıştır. Bu da oyunların yazılış tarihleri açısından araştırmacılar için yol gösterici olmaktadır.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz..

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: