Kedi Gibi , Düşünmek ve Davranmak, Stephane Garnier

Kediler bizi ezelden beri büyüler. Onları gözlemler ve anlamaya çalışırsak o güçlerinde, tavırlarında, özelliklerinde, alışkanlıklarında, küçük deliliklerinde yani huzur içinde yaşamaya ve mutlu olmaya dair yeteneklerinde büyülü bir şeyler olduğunu görürüz.

“Başlangıçta Tanrı insanı yarattı ama bu denli zayıf olduğunu görünce ona kediyi verdi.”

— Warren Eckstein

Merhaba

‘Bugünkü aklımla yirmili yaşlarıma dönmek isterdim…’ Kim bilir kaçımız, gün gelip bunu kendine demiştir. Bizler ancak zamanla ve azıcık bilgelik kazanırken okulları, kitapları, düşünürleri olmayan kediler, hiçbir çerçeveye hapsolmadan, hiçbir referansa bağlanmadan hatta çok da uzun yaşamadıkları, çok fazla tecrübe edinmedikleri hâlde bir nevi doğuştan gelen bilgeliğe sahiptir. Bizlerin pek çok sorgulama, girişim, değişim, tefekkür ve iç gözlem pahasına ancak birkaç kırıntısını tırtıklayabildiğimiz bir bilgelik bu. Ancak altmış yaşından sonra, günün birinde onun gibi, dudaklarımızda bir gülümseme ve iç huzuruyla kurulup ufku izlemek mevkiine erişebilmek için aşılması gereken yol, hayli engebeli olduğu kadar da zahmetli. O ise bunu yapmayı neredeyse doğuştan bilir.
 
Bizler onların vesilesiyle, onların performansına kısmen de olsa yaklaşarak farklı bir bakış açısı kazanabilir, dünyayı farklı bir pencereden görebilir ve aynı zamanda kendimize dair farklı ve daha gelişkin bir anlayışa erişebiliriz.

Bir kedi hakkında ne biliyorsunuz? Bildiğinizi düşündüğünüz şeyleri kenara alarak yeniden öğrenmeyi seçerek Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak Stephane Garnier, kedi hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz geliştiren bir kitap.

Okumak İçin sadece 1 saat yeter.

Bir kedinin dostluğunu kazanmak zor iştir. Filozof tabiatlı, sakin, alışkanlıklarına bağlı, düzenli ve temizlikte dost sevgisini düşüncesizce savurmayan bir hayvandır kedi. Eğer buna layıksanız sizinle dost olmayı tabii ki ister ama köleniz olmayı değil.” Theophile Gautier

Kitabın sonunda test var. Bilmediğim bir şey çıktım. Kediyim yahu Miyav…

Kedi Gibi , Düşünmek ve Davranmak, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar okumaya davet ediyor.

Sevgi’yle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: