Kovadaki Okyanus, Ahmet Durul

Yaşama Sanatı üzerine yazılmış bu küçük kitabın basit ve masalsı anlatımının gerisinde, evrensel ve zamanla sınırlı olmayan, yoğun anlam ve bilgi yüklü, bir bilgelik hazinesi gizlenmiş. Bu hazineyi dolaşırken, bir bakıyorsunuz Doğu’dasınız, bir bakıyorsunuz Batı’dasınız. Bir an kendinizi manevi dünyada buluyorsunuz; ama çok geçmeden maddi dünyaya dönüyorsunuz. Fiziksel, duygusal ve ruhsal boyutlarda gidip, geliyorsunuz. Bu dolaşmalar sırasında, yol üzerinde, bir çok tanıdık kişiyi görür gibi oluyorsunuz.

“Bu dünya, bizim için, bir öğrenme ve sınav yeri. Sınav sorumuzda kaderimiz. Sınav sorusunu tabii ki biz hazırlamıyoruz, ama çözümünden biz sorumluyuz.

— Ahmet Durul

Merhaba

Çeşme’de bir yaz akşamı…

Balkondan gökyüzündeki yıldızların şölenini seyrederken, okyanus hissi kaplamış olmalı, her hücremi.

Yanı başımda her dönem okumaktan keyif aldığım, Ahmet Durul’un Kovadaki Okyanus kitabı. Yaşam sanatı üzerine yazılmış bu güzel küçük kitap masalsı anlatımının gerisinde, evrensel ve zamanla sınırlı olmayan, yoğun anlam ve bilgi yüklü, bir bilgelik hazinesi gizlenmiş. Bu hazineyi dolaşırken, bir bakıyorsunuz Doğu’dasınız, bir bakıyorsunuz Batı’dasınız. Bir an kendinizi manevi dünyada buluyorsunuz; ama çok geçmeden maddi dünyaya dönüyorsunuz. Fiziksel, duygusal ve ruhsal boyutlarda gidip, geliyorsunuz. Bu dolaşmalar sırasında, yol üzerinde birçok tanıdık kişiyi gibi oluyorsunuz.

Kemoterapinin bitmesine az kaldı. Yaşadığım zorlu süreç yeni bir eşikten geçmek için zorladı. Bu bölümü başarıyla tamamlayarak, yeni bir tedaviye başlayacağım. Radyoterapi.

Yaşamın anlamını bulmaya çalıştığım her anı kayıt altına alırken, duayenlerin satırlarından öğrendiğim her şey hayatımda yeni bir kapı araladı.

Okyanusa duyulan sıla özlemi…

Kovadaki Okyanus, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: