Körlük, Jose Saramago

Jos6 Saramago
Portekizli yazar, şair, oyun yazarı ve gazeteci Jos6 Saramagö, 16 Kasım 1922 18 Haziran 2010 tarihleri arasında yaşamıştır. Kitaplarının satış rakamı sadece Portekiz’de iki milyonu geçmiş, yapıtları 25 dile çevrilmiştir. Din konusundaki görüşleri nedeniyle yapıtları Portekiz hükümeti tarafından sansürlenince Kanarya Adaları’nda Lanzarote’ye yerleşen yazar, ölümüne kadar burada yaşamıştır. Şöhrete ancak ellili yaşlarında, Baltasar ile Blimunda adlı romanıyla kavuşan Saramago, 1969’dan ölümüne kadar Portekiz Komünist Paıtisi’ nin bir üyesi olmuştur. Yapıtlarında mitleri, ülkesinin tarihini ve gerçeküstü imgelemi kullanan yazar, pek çok önemli ödül almış, 1998 yılında da Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olmuştur,

“Neler görmek zorunda kaldığımı bir bilebilseydin, gözlerinin görmemesini isterdin.”

— Jose Saramago

Merhaba

Yazgı ona elli beş yaşında körlüğü yaşatınca, Jose Saramago’nun Nasihatlar Kitabı’ndan alıntılayıp Körlük romanının alınlığına koyduğu ” Bakabiliyorsan, gör. Görebiliyorsan, gözle.” sözü, yaşamından çıkmış, Borges yalnızca görebilmekten değil, gizleyebilmekten de yoksun kalmıştır. Yine de, körlük, sonraki yaşamında, hiçbir zaman onun iç aleminde, hayalleriyle kurduğu okuma evreninin özgür gezgini olmasını önleyememiştir.

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir.

Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi.

Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikayesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

2008 yapımı film. José Saramago’nun 1995 tarihli aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Senaryosunu Don McKellar yazmış, yönetmenliğini Fernando Meirelles yapmıştır. Filmin başrollerinde Julianne Moore ve Mark Ruffalo yer almaktadır.

Körlük, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: