Steve Jobs Gibi Düşünmek, Daniel Smith

En büyük çağdaş inovasyonculardan biri olan Steve Jobs bilişim ve müzik endüstrilerinde dönüşüm gerçekleştirerek bize çağdaş dünyanın en çok arzulanan teknolojilerini getirdi. Arkadaşı Steve Wozniak ile 1976’da Apple’ı kuran ve her zaman kötü durumlardan olabildiğince iyi sonuçlar çıkarmayı bilen Steve Jobs, 1985’te Apple’dan kovuluşunu CGI şirketi Pixar’ı satın almak için bir fırsat olarak kullandı. Sonra da 11 yıllık aranın ardından Apple’a dönüp orayı dünyanın en çok sevilen şirketlerinden birine dönüştürdü. Bu başınabuyruk iş adamının görüşlerini ve itinayla bilenmiş becerilerini bir araya getiren bu kitap, STEVE JOBS GİBİ DÜŞÜNMEK okuru Steve Jobs’dan ilham almaya ve dünyaya bir dâhinin gözlerinden bakmaya davet ediyor. Bu kitapta cesaret alacak çok şey var çünkü Jobs uyumsuzların ve isyankârların dünyayı değiştirmekten korkmayarak “insanlığı ileri götürdüğüne” inanan bir adamdı; hatalarına rağmen her zaman kendinden umulanı yapabilen cesur, cüretkâr bir iş adamıydı. Siz de Steve Jobs gibi düşünebilirsiniz.

“Vaktiniz sınırlı, onu başkasının hayatını yaşamakla ziyan etmeyin. Diğerlerinin fikirlerinin yarattığı uğultunun iç sesinizi boğmasına izin vermeyin.”

— Steve Jobs

Merhaba

31 Temmuz 2004’te Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyata girdi. Jobs’da bilimsel adı “Islet Hücresi Neurodocrine Tümöru” olan nadir bir pankreas kanserine rastlanmıştı. Jobs’da bulunan bu kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmadı. Yokluğu sırasında dünya satışları ve yönetimleri departmanının başkanı Tim Cook, Apple’ı yönetti.

Daha önceki yıllarda yine konuya bağlı olarak; Apple‘ın Zorlu Center’da bulunan mağazasının işleyiş şeklini ve çalışanların verdiği hizmeti gördüğümde etkilendiğimi söylemeliyim.

Sabah erken saatler de hastane koridorunda randevu sırasını beklerken; ,Steve Jobs Gibi Düşünmek, Daniel Smith’in kaleme aldığı, kitap. Uğultusu bol kalabalığın sesini kısarak, içe açılarak satır atalarında yürüyüşe başladım.

Evinin garajında dünyanın en büyük şirketini kuran garaj dâhisi…

Apple’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su vefatı sonrası arkasında efsanevi bir miras bıraktı.

Dünyanın yaşamını etkileyen büyük isim.

Uyumsuz biri olarak, kitabın içinde tüm yaşamı var.

Doğru insanlarla tanışın.

İnsanları ileriye götüren, insanların, kim olduğunu düşünün, öğrenin derim.

Tasarım sadece nasıl göründüğü ya da nasıl hissettirdiği ile ilgili bir şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.

Aynı frekansta olan insanlar, beceri ve yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olurlar.

Bir gün gerçekten öleceğinizi bilmek, bir şeyleri kaybedeceğiniz fikrinden uzaklaşmanın en kolay yolu. Zaten gerçek anlamda bir şeye sahip değilsiniz. Yani kalbinizden geçeni takip etmemek için hiçbir sebebiniz yok.”

Arkadaşlarınızın okuma listesine ve paylaşımlarına göz atın. Kim olduğunu anlayacaksınız.

Nitelik nicelikten daha önemlidir.”

Lideri, takipçilerden ayıran inovasyondur.”

Herkese iyi okumalar.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: