Mitolojinin Gücü, Joseph Campbell

Televizyon gazetecisi Bill Moyers ile Joseph Campbell’ın diyaloglarını içeren bu kitap, PBS kanalı için çekilen 6 bölümlük bir televizyon programını temel alıyor.

“Bir oda da oturun ve okuyun okuyun, okuyun, okuyun. Doğru kişiler tarafından yazılmış doğru kitapları okuyun. Zihniniz o seviyeye gelir ve aralıksız, hoş, yumuşak ve ağırdan yanan bir kendinden geçme içine girersiniz. Hayat hakkında bu farkına varış, yaşamınızda sürekli bir farkındalık olabilir. Sizi gerçekten yakalayan bir yazar bulduğunuz zaman yazdığı her şeyi okuyun. ‘bilmemkimin ne yaptığını merak ediyorum’demeyin okuyun. Dünya, tek bir bakış açısıyla tutarlı bir şekilde önünüzde açılacaktır.”

— Joseph Campbell

Merhaba,

2013 yılında internette araştırma yaparken, Joseph Campbell’ın Kahramanın Sonsuz Yolculuğu kitabıyla tanışmıştım.

Joseph Campbell Amerikalı bir mitolojist, yazar ve okutmandır. Karşılaştırmalı mitoloji ve karşılaştırmalı din alanlarında tanınmıştır. Çalışmaları geniş ve insan deneyimlerini birçok açıdan kapsar niteliktedir. Felsefesi genellikle şu deyişle özetlenir: “Mutluluğunun peşinden git.

  • Günümüzde mit ve mitolojiye örnek olarak neleri gösterebilirsiniz?
  • Ve bunlar bizi nereye götürür?

Tüm yaşamını mitolojiye adayan Joseph Campbell, Bill Moyers’ın mitoloji ve hayatla ilgili tüm sorularına içtenlikle cevap veriyor. Neden herkesin mitolojiye ihtiyaç duyduğunu anlatıyor. Aşk, evlilik, çocuklarımıza anlattığımız hikâyeler, kurban kültürü, yaşam yolculuğumuz gibi modern dünya hallerini antik mitoloji bağlamında öyle bir ele alıyor ki önünüzde bambaşka bir bakış açısının belirdiğini fark ediyorsunuz.

Campbell ve Moyers, evlilik kurumundan, doğum yapan bakireye, Yıldız Savaşları’ndaki Luke Skywalker gibi kurtarıcı figüründen kahraman figürlerine pek çok mitolojik motifin gündelik hayatlarımızla ilişkisini gösteriyor. Karmaşık ve soyut gibi görünen bu konuları anlaşılır soru-cevap üslubuyla günlük hayata taşıyor.
Mitolojinin Gücü, Joseph Campbell’ın tüm eserlerinin herkesin anlayabileceği muhteşem bir özeti.

Mitolojinin Gücü, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Kuzenim Arzu’ya bir yaz akşamı yürüyüşten sonra uğradığımız D&R’dan okuma listemde yer alan kitabı hediye ettiği için teşekkür ederim.

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: