Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

Amok Koşucusu, Stefan Zweig

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

Amok Koşucusu, Hindistan’da nehirlerden çok uzakta bir klinikte Hollanda hükûmeti adına çalışan bir doktorun hikâyesidir. Eser, içinde bulunduğu açmazdan kurtulmak için kendisinden yardım isteyen üst sosyeteye mensup kibar bir hanımefendiden faydalanmak isteyen, ancak bu isteği yerine gelmeyince tıbbi müdahalede bulunmadığı hanımefendinin ölümüne sebep olan bir hekimin pişmanlığını ve vicdan azabını konu alır.

“Orada kir pas içinde yaşarken sahip olduğum tek şey, beynime dolmuş bir avuç bilgiyle birilerini hayatta tutabiliyor olmaktı.”

— Stefan Zweig

Merhaba

Avusturyalı romancı, oyun yazarı, gazeteci ve biyografi yazarı. Roman, öykü, tiyatro, deneme, şiir, seyahat, anı türlerinde yirmiden fazla eser vermiştir. Biyografi ustası olarak tanınır. 1920´li ve 1930’lu yıllarda Alman dilinin en çok okunan yazarları arasında olan Zweig´in kitapları milyonlarca baskıya ulaşmış ve elliyi aşkın dile tercüme edilmiştir. 1933´te eserleri Naziler tarafından yakıldı. Bu olaydan sonra ülkesini terk eden Zweig, 1941´de Brezilya´ya yerleşti. Ve orada öldü.

Tutku ana izlek olarak metnin tam ortasına yerleşse de hiçlik, geri dönüş/ dönemeyiş, tecrit, ölüm, gizem, suçluluk, sorumluluk duygusu, gurbet, zaman öyküye hakim olan manzaradaki takımyıldızları gibi metne serpiştirilmiştir.

Hiçbir Zweig öyküsü/romanı yazarın yaşam deneyimlerinden bağımsız değerlendirilemez.

Amok Koşucusu‘nda da diğer öykülerinde olduğu gibi otobiyografik izdüşümlerine rastlamak mümkün.

Bir Ruh Muamması

Anlatıcı seyahat ettiği buharlı geminin güvertesinde gizemli bir yolcuyla karşılaşır. Uzun yıllar Hindistan’da doktorluk yapmış yabancı ile gecenin, denizin, büyülü gökyüzünün tanıklığında gerçekleşecek buluşmalarda sürükleyici bir yaşam öyküsü dinleyeceksiniz.

Karekterlerin farklı iç dünyalarına yolculuk, titiz bir empati…

“Anlaşılmaz psikolojik güçler neredeyse kaygı verici ölçüde etkiler beni, bağlantıları bulup çıkartmak arzusuyla kanım kaynar ve olağandışı insanların sırf mevcudiyeti bile tanıma arzusundan oluşan bir tutkuyu ateşler.” Stefan Zweig

Her satırda beğeniyle okuduğum Stefan Zweig‘in yaşamından, eserlerinden günümüze artırılacak ne çok şey var.

Amok Koşucusu, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amacıyla.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: