Az Hafifleş, Onur Alan

Sanatçı, güzel şeylerin yaratıcısıdır. Sanatın amacı, sanatı ortaya çıkarıp sanatçıyı gizli tutmaktır. Eleştirmen, güzel şeylere dair kendi kanısını başka bir yola veya yeni bir malzemeye dönüştürebilen kişidir.

“Mutluluk matematik değildir. 
Onu egolarınla çarpıp sahip olduğun şeylere bölemezsin.
Mutlu olabilmek için de mağazaya değil, kendine giden yolu bulmalısın. 
Sen tutkuların değilsin, sen sevgisin. 
Az hafifleş.”

— Onur Alan

Merhaba

Bu kitap, toplumda kendini yeniden şekillendirme ihtiyacı duyan ve yeni bir bireysel yolculuğu deneyimleyerek farklı bir hayat biçimi edinmek isteyenlerin yolculuklarına kılavuzluk edecek pratik bir yaşamın kitabıdır. Daha keskin, daha radikal, daha kararlı ama daha hafif, daha sade, daha naif bir yaşam için dönüşmeye hazır olanların kitabıdır.

Eve dönüş yolculuğu için kendinle başla…

Hey şeye sahip olabilmek uğruna hayatlarımızı hırs, ego ve doyumsuzluk tuğlaları ile örmeye çalışıyorduk. Mutluluğun daha iyi bir telefon, daha iyi bir bilgisayar, daha iyi bir ev, daha iyi bir kariyer olduğuna inanıyorduk. Ve bu potansiyel doyumsuzluğumuz bizleri tükettikçe mutsuz olan insanlar topluluğuna dönüştürmeye devam ediyordu. Mutluluğun ölçütünü satın alabileceğim şeylerin maddi değeri kadar olduğunu düşünüyorduk. Keşke gerçek mutluluğun hiçbir şeye sahip olmamak olduğunu bilseydik. Evet, hem de hiçbir şeye! Ya da sahibi olduğunu düşündüğümüz şeylerin aslında bize, karakterimize, paramıza ve zamanımıza ne denli el koyduğunu görebilseydik. Keşke egolarımızı doyurabilmek uğruna vazgeçmeyi göze aldıklarımızı bir bilebilseydik. Bunun farkındalığını deneyimleyebileceğimiz en güzel yer gerçek evimiz olan doğaydı. Ben gerçeğin doğada olduğuna inanıyorum. Çünkü doğa saf, sade ve olduğunu gibiydi. Burada ego yoktu. Mütevazilik ve denge vardı. Ve ne zaman gerçek evime dönsem hayatımın ne kadar parazitleştiğini görebiliyordum. İşte burada egomdan, hırslarımdan, sahip olabilme tutkumdan arınarak hafifleştirebiliyordum.

Kalp sıkışmış olan bir gerçeği görebilmek için insanın kendiyle yüzleşme cesaretinde bulunması gerekiyormuş.

Hafifliğin Katkıları

Hafiflik yaşamımıza nasıl bir katkı sağlayacaktı? Hayatımızda nasıl bir değişim bizi bekliyor olacaktı? Bu serüvende bizleri neler bekliyordu? Gelin bunların hepsini maddeler halinde görelim.

  1. Artık kendinizi, etrafınızdaki insanlardan ve o insanların sahip olduklarıyla kıyaslamaktan vazgeçebilirsiniz.
  2. Gerçek benliğinizin ne olduğunu deneyimleyecektik. Yarattığımız eşya çöplüğünden kurtulduğumuzda daha şık, daha sade ve daha ferah bir yaşam alanı inşa etmiş olacaktık.
  3. Eşyalara, ihtiyacınız olmayan ürünlere, ıvır zıvıra harcadığınız parayı daha kullanışlı ve daha iyi sebepler için harcayarak kendiniz ve etrafınızdaki insanlara daha faydalı olabilecektir.

Onur Alan, kitabın yazarı. Sosyal medyada paylaşımlarıyla tanıdım kendisini. Sorduğum her soruyu zaman ayırarak cevapladı. Kendisine teşekkür ederim.

Dünya, tüm hızıyla tüketmeye, salgın çoğalmaya ve her kafadan ses bolca çıkmaya, çalışırken, Az Hafifleşmek iyi gelecek.

Az Hafifleş, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amacıyla.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Nadide Abla’ma seçtiğim kitabı hediye ettiği için teşekkür ederim.

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: