Bir Karakter Yaratmak, Oyuncunun El Kitabı, Bir Aktör Hazırlanıyor, Konstantin Stanislavski

Sistem, her aklınıza estiğinde sırtınıza geçirip sahneye fırlayabileceğiniz bir hazır elbise ya da aradığınız tarifleri bulmak için sayfalarını karıştırdığınız yeterli olduğu bir yemek kitabı değildir. Hayır, sistem bütün bir hayat tarzıdır.

“Yaratma arzusu uyandırmak kolay bir şey değildir; o arzuyu öldürmekse son derece kolaydır.”

— Konstantin Stanislavski

Merhaba

“Bir sanat olarak oyunculuk ile insan doğasının en üstün ifadesi olarak sanata ağırlık vermektedir. Onun her vesilesiyle insan doğasını incelemeye dönmesi. Stanislavski‘nin sistem‘i diye yaygınlaşacak olan yöntemin ayırt edici özelliği olan omurgayı oluşturur. Bu, Stanislavski‘nin bütün teorilerinin temelidir; her versiyonda bu sistemin hafif değişikliklere uğradığının görülmesinin sebebiyse, yönetmenin insanları incelemeye her yönelişinde mutlaka yeni şeyler öğreniyor olmasıdır. Nitekim kendisi bu ciltte yöntemi hakkında şunları yazmıştır : “Sistem, her aklınıza estiğinde sırtınıza geçirip sahneye fırlayabileceğiniz bir hazır elbise ya da aradığınız tarifleri bulmak için sayfalarını karıştırdığınız yeterli olduğu bir yemek kitabı değildir. Hayır, sistem bütün bir hayat tarzıdır.”

“Asıl amacı, bir oyuncunun kapasitesini, rolünü bütün insanlarda görülen nitelikleri, seyirciyi etkileyerek onları hem güldürecek, hem ağlatacak, hem de onlara unutulmaz duygular yaşatacak güce sahip karaktereri karşılayacak derecede geliştirmesine yardımcı olmaktır.”

Oyuncu olmanın birçok özelliği daha var. Bunları kitaptan, kısa sürede öğrendikten sonra, karşınızdakinin iyi bir oyuncu olup olmadığını daha iyi kavrıyorsunuz.

“Kendinde sanatı sev, sanatta kendini değil.”

— Konstantin Stanislavski

Oyuncunun El Kitabı

Konstantin Sergeyevic Alekseyev Stanislavski, Rus tiyatro oyuncusu, yönetmen. “Sistem” olarak da bilinen oyunculuk yöntemi, modern oyunculuk anlayışına yön vermiştir.

“Benim sistemim nedir?”

“Benim sistemim, ömrüm boyunca sürdürdüğüm çalışmalarımla araştırmalarımın ürünüdür…Benim bütün ömrüm, bir karekter imgesini yaratmalarını, bir insan ruhuna yaşantı katmalarını ve doğal yollarla onu sahnede güzel ve sanatsal bir biçimde ete kemiğe büründürmelerini sağlayacak bir çalışma yöntemi aramakla geçti… Bu yöntemin temelleri, benim bir oyuncunun doğasıyla ilgili çalışmalarım oldu.”

  • Büyük bir oyuncu nasıl olunur?
  • Ya da herhangi bir rol nasıl oynanır?
  • Bir oyuncu sahnede nasıl yaratıcı hale gelir?

Gerçek olan şey, insanın gerçek hayattaki olağan durumudur. Ancak bir oyuncu, hayattaki olağan durumuna ulaşabilmek için …

  1. Fiziksel bakımdan özgür olmalı, kaslarını rahatlıkla denetleyebilmeli.
  2. Dikkatini her saniye açık ve tetikte tutmalı.
  3. Gerçek hayatta olduğu gibi sahnede de etrafını dinleyip gözleyebilme, yani karşısında oynayan diğer oyuncularla temas halinde olmalı.
  4. Sahnede oyunla ilintili olarak meydana gelen ve yapılan her şeye inanmalıdır.

Oyuncu olmanın birçok özelliği daha var. Bunları kitaptan, kısa sürede öğrendikten sonra, karşınızdakinin iyi bir oyuncu olup olmadığını daha iyi kavrıyorsunuz.

Yazar, rolü yazar oyuncuda yaratır. Stanislavski, “Bir Karekter Yaratmak” kitabının arka kapağından, konuyla ilgili seslenir.

Yeterince tuhaftır ki, sahneye adımımızı attığımızda doğal donanımlarımızı kaybeder ve yaratıcı bir oyunculuk sergilemek yerine, gösterişçi denebilecek ölçüde eğilip bükülmelerle rolümüzü yerine getirmeye koyuluruz. Bizi bu şekilde hareket ettiren hangi dürtüdür? Halkın önünde bir şey yaratma hali.”

Gerçekçilik akımını benimseyip, daha sonra Toplumcu gerçekçi akıma yönelmiştir. Sanat Yaşamım adlı kitabında anılarını anlatır.

Psiko-realist oyunculuk kavramını ortaya atan ilk kişidir. Çehov’un oyunlarını klasik tarzların dışına çıkarak yönetmiştir. Çehov’un yapıtlarını sahneleyerek büyük ün kazanmıştır.

Her zaman yüce amacına giden daha iyi bir yol bulma umudu içimdeydi.

Ağır bir hastalığın ardından Sanat Tiyatro’sundan aldığı izinle Güney Fransa’ya gitti. Uzun zamandır hazırlamakta olduğu kitabının son biçimini vermek için. Bir oyuncunun içsel ve dışsal teknik olarak hazırlanması tek ciltte kaleme alındı. “Bir Aktör Hazırlanıyor” başlığıyla yayınladı.

Bir Aktör Hazırlanıyor sizin için paha biçilemez bir kaynak.

“Yaratma isteğini uyandırmak güçtür; öldürmekse çok kolay.”

— Konstantin Stanislavski

Bir Aktör Hazırlanıyor

Stanislavski’nin sahne sanatları konusundaki dehasını konuşturduğu bu kitap, adeta bir öğrenci anlatımıyla iç sesinize kulak vermenize ve korkularınızı bir bir yenmenize yardımcı olacak.

En başından, yani sıfır noktasından sahneye çıkana kadarki süreçte her türlü bilgi için sırtınızı dayayabileceğiniz bir destek arıyorsanız, Bir Aktör Hazırlanıyor sizin için paha biçilemez bir kaynak.

Bir Karakter Yaratmak, Oyuncunun El Kitabı, Bir Aktör Hazırlanıyor, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: