Tekamül Yolu, Neale Donald Walsch

İçinin derinliklerinde aslında “Kim Olduğunu” biliyorsun. Hepimiz biliyoruz. Bu onu keşfetme meselesi değil, sahiplenme meselesi. O olma meselesi. Ve bunu yapmak aslında söylenenden çok daha kolay. Hepimiz Tekamül Yolu’ndan sadece bir karar uzaktayız. Bu karar, yeni bir rota arayan dünyayı derinden değiştirebilir.

“Fikirler önemlidir. Fikirler inançları yaratır, inançlar davranışları yaratır, davranışlar deneyimleri yaratır, deneyimler ise gerçekliği yaratır. Ve en olağanüstü fikirlerimiz, inançlarımız haline gelirse, bu gezegende yaşam, bugün olduğundan çok daha farklı görünecektir.”

— Neale Donald Walsch

Merhaba

Annemin tüm ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra, bastonla soluğu marinada aldık. Atıştırmalık bir şeyler ve çay söyledim. Çayımı içerken, denizin mavinin verdiği keyifle, Tekamül Yolu, kitabının kapağını araladım.

 • Yabancılaşma nedir? Ne zaman ortaya çıkmaya başladı?
 • Küresel tüketime neden bu denli destek olup, gereğinden fazla tüketiyoruz?
 • Kozmetik sektöründeki harcamalar bir parça durdurulabilse, açlık çeken ülkelere daha çok destek olunabilir mi?
 • Yanlış anlayışları benimsemek insanlığı nereye götürüyor?
 • Düşünen her insan elbette şunu bilmek isteyecektir: İşler nasıl bu hale geldi?

Cevap: Temel içgüdümüz olarak tamamen yanlış tanımladığımız bir şeye uymamız gerektiğini düşünüyoruz.

21. yüzyılın ilk çeyreğinde, çoğu insanın hayatta kalmanın temel içgüdü olduğuna inanmaya devam etmesi çok etkili ve büyüleyici bir gerçektir.

Türümüz binlerce yıldır buna inanıyor ve çoğunluğumuz hala hayatta kalabilmek için gerekenlerin, neredeyse her politik, ekonomik ve toplumsal etkileşimde ilk olarak dikkate alınması gerektiğini düşünüyor.

Hayatta kalmak için kimseye zarar vermek istemiyoruz. Ama eğer gerekirse bunu duygusal ya da fiziksel olarak yaparız. Hayatta kalmaya devam etme konusunda kararlılığımızın sürekli önceliğimiz olması en büyük ironidir.

Bu şu anda hiç bu kadar üzücü olmamıştı; içinde olduğumuz Yabancılaşma sonucunda, dünya liderleri düzenli olarak bir diğerinin ülkesini yok edeceklerini beyan ediyorlar, hoşnutsuz ve bağlantısız insanlar masum insanları öldürüyor; korku ve öfke, en iyi defans mekanizması amaç ve eylemler olan bir türü keskin bir şekilde bölüyor.

 • Hayatımın imzası ne olacak?
 • Günlerimin ve gecelerimin ana motive edici unsuru ne olacak?
 • Var olma nedenim nedir?
 • Eylemlerim bunu nasıl vurgulayıp ortaya çıkartır?

İnsanın temel içgüdüsü, içimizdeki en iyinin kendiliğinden ifadesidir. Şiirsel olarak ‘Doğamızın Daha İyi Melekleri’ diye adlandırılan şeydir.

 • Ama Doğamız nedir? İnsan doğası, türümüzün gerçek doğası nedir?
 • Kim ve ne olduğumuza nasıl karar verebiliriz?
 • İnsan doğası evrimleşiyor mu, yoksa geriliyor mu?
 • Kültürümüz hangi yöne doğru ilerliyor?
 • Sizin gözlemleriniz ne söylüyor?
 • Çok uzun süredir işe yaramayan şeyi tercih etmeye devam ediyor musunuz?
 • Zararlı olan şeyi giderek daha çok seçmeye başlamış olabilir misiniz?

Buraya büyümek için geldim. Buraya gelişmek için geldim. Buraya, doğumumla başlayıp, ölümümle biten bu ‘ömür’ süresinin ötesinde, ebedi bir yolculuk için geldim.

Hayatımdaki her seçim anını anlamsız olmaktan kabul edilebilir olmaya dönüştürmek için, ruhumun gündeminin, Şimdi dediğimiz her Altın Anda, Kim Olduğum‘a dair sahip olduğum en muhteşem vizyonun en üstün versiyonuyla, kendimi yeniden yaratmak olduğu konusunda net olmam gerekiyordu.

Diğer bir değişle, yaradılış. Sürekli yaradılış. Benliğin sürekli yaradılışı. (Bunun aslında gerçek anlamıyla kendini yaratmak olmadığını, en doğru formatta Kendini Anlamak olduğunu fark ediyoruz. Aslında kim olduğumuzu yaratmıyoruz, bir sonraki adımda kim olduğumuzu öğrenip, deneyimliyoruz.)

Günlük karşılaşmalarımı ve seçimlerimi yeni bir çerçevede bağlamlaştırıyorum, her ikisi de ebedi olan manevi kimliğimin ve manevi amacımın oluşturduğu çerçeve.

Doğamızı en üst seviyede deneyimlemenin nasıl olacağını yukarıdaki paylaşımdan okuyarak farkındalık kazanabilirsiniz

Tekamül Yolu, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: