Yazı ve Yorum, Roland Barthes

“Şiir amacı göz önüne alınırsa sanat’tır. “

— Roland Barthes

Merhaba

Alkibiades sustu; kısa bir süre, derin bir sessizlik oldu, çünkü herkes içlenmişti. Sokrates’in de yüreği kabarmıştı. Bu sırada Kriton içeriye girdi; Aristodemos Sokrates’ii ikna etmek için arkadaşlarının harcadığı çabaları anlattı ona. Kriton her şeyin kolay yanını çabucak buluveren bir insandı; soğukkanlılığını yitirmedi: “Sokrates Alkibiades’ in sözlerine yenik düşmekten çok uzak değil,” diye düşündü; “kaçmaya karar verdirtmek için bir şey yetecek; iş bu şeyi iyi seçmekte”. Hiç belli etmeden gardiyan Leukithes’i çağırıp kulağına bir şeyler söyledi. Leukithes çıktı.

Bu arada, Sokrates konuşmayı göze alamıyordu. Sözlerinin kendisini göründüğünden çok daha fazla etkilediğini nasıl saklayacaktı öğrencilerinden? Özellikle Alkibiades’in konuşması acımasız bir baştan çıkarma olmuştu. Gerçekten, Kliton ve Phaidon’la görüşmelerinden bu yana çok düşünmüştü. Kanıtları bayağı işlemişti beynine, yasalar gibi boş, yasalar gibi fazla saygı duyulmayan şeylere kendini kurban etmeyi acı buluyordu.

Yazı Nedir?

Bir yazar olarak Roland Barthes’ın temel yönelişinin “parçalar” yazmak olduğu düşünülür. Yazı ve Yorum ‘da, göstergebilimden yazın kuramına, toplumbilime ve kültür eleştirisine uzanan Barthes yapıtının bütünlüğünü okura iletebilecek parçalan bir araya getirmeyi amaçladık.

Barthes “zor” bir okuma olabilir, ama zor metinlerde de sürükleyici bir roman keyfi duyabilen okur için büyük bir metin tadı vadediyor; nerdeyse hiçbir zaman kendi üstüne “kapanmayan” Barthes yazısının kendine seçtiği okur da budur zaten.

Yazı ve Yorum, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatmak için.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Oda Kitap aracılığıyla indirimli aldım…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: