Klasikleri Niçin Okumalıyız? Italo Calvino

“Büyük bir kütüphaneden başka neresi sana sığınak olabilir?”

— Italo Calvino

Merhaba

Italo Calvino, dünya edebiyat tarihine yalnızca bir yazar olarak değil, edebiyat üzerine düşünceleriyle de damga vuran İtalya’nın “kalem sincabı”dır.

“Klasikleri Neden Okumalıyız?” kitabında, hayatının değişik dönemlerinde kendisi için büyük bir önemi olmuş yazarları, şairleri, bilim adamlarını ağırlıyor.

Bir klasik, söyleyecekleri asla tükenmeyen bir kitaptır…

Italo Calvino’yu Goriot Baba, Balzac‘ın eserinde tanımıştık. En azından benim okuma sıramda öyle. Ve şöyle seslenmişti bizlere.”Italo Calvino, Klasikler niçin okunmalı? adlı denemesinde klasikler için on dört tanım önerisinde bulunur. Bu tanım önermelerinin ilkine şöyle der; “Klasikler asla ‘okuyorum’ sözünü değil, genellikle ‘yeniden okuyorum’ sözünü işittiğimiz kitaplardır.” Denemenin sonlarına doğruysa sorduğu soruyu cevaplar: “Klasikler kim olduğumuzu ve nereye vardığımızı anlamamızı sağlar.” İnsanın en büyük arayışının “ben kimim” sorusu olduğu gerçeği klasiklerin neden her dem okunduğunu açıklar.

“Oda Kitap” aracılığıyla indirimli olarak aldığım Klasikleri Niçin Okumalıyız? okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: