Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

Düşünce İşçilerinin Vazifesi Nedir?

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

Ruhun her ürünü er veya geç sonuçlarıyla birlikte sahibine dönmektedir, yani duruma göre ıstırap, düzey kaybı, özgürlük yoksunluğu veyahut da yürekten hoşnutluk, varlığında bir genleşme, bir yücelme gibi sonuçlarıyla birlikte dönmektedir.

“Düşünce işçilerinin vazifesi (misyon) işte bu nedenle, hem yüce hem korkunç hem de kutsaldır. “

Merhaba

Düşünce yaratıcıdır…

Ezeli-ebedi düşünce uzaya, nasıl durmadan varlıkların ve evrenlerin tohumlarını yansıtmaktaysa, aynı şekilde yazarın, ozanın ve sanatçının düşüncesi de çevreye ardı arkası kesilmez şekilde, şu muazzam insan kalabalığını doğasına göre iyi veya kötü anlamda etkileyecek, duygulandıracak olan fikir, çalışma ve görüş buketçikleri saçmaktadır.

Düşünce işçilerinin vazifesi (misyon) işte bu nedenle, hem yüce hem korkunç hem de kutsaldır.

Düşünce yüce ve kutsaldır çünkü yolun karanlıklarını dağıtmakta, hayatın bilmecelerini çözmekte ve insanlığın güzergahını çizmektedir; canlara can katan ve hayatın çöllerini güzelleştiren odur. Konkunçtur da çünkü etkileri yükseliş için olduğu kadar, aşağılara düşüş için de pek yaman sonuçlara yol açabilmektedir.

Ruhun her ürünü er veya geç sonuçlarıyla birlikte sahibine dönmektedir, yani duruma göre ıstırap, düzey kaybı, özgürlük yoksunluğu veyahut da yürekten hoşnutluk, varlığında bir genleşme, bir yücelme gibi sonuçlarıyla birlikte dönmektedir.

Bugünkü hayat, bilindiği gibi uzun tarihimizin basit bir ara bölümüdür, büyük zincirin birbiri ardınca yeniden canlanan bir parçasıdır. Ve üzerimize, eylemlerimizin sonuçları, hiç ara vermeden, sisler veya ışınlar halinde dökülüp durmaktadır. İnsan ruhu pırıl pırıl aydınlık veya loş bir atmosferle kuşatılmış ve düşüncesinin yarattıklarıyla doldurulmuş olan yolunda durmadan yürümektedir. Uzay yolunda övüncesi veya utancı böyle oluşmaktadır işte.

Düşünceyi iyi dile getirmek için geniş ölçülerde hissetmek gereklidir; yüce ve derin izlenimlerin tadını çıkarmak için içinden her hayatın, her uyumun, her güzelliğin doğup etrafa saçıldığı kaynağa tırmanmak gerekmektedir.

İçinde bulunan yüzyılın çektiği sancıların kaynağı da düşünceler.

Sorular gelsin o zaman.

Her atılımda düşünce, serpilip daha da boy atmasına katkıda bulunacak şeyler nelerdir?

Günümüzdeki sanatçının, ozanın, yazarın düşünce paylaşımları ne yöndedir?

Mavi Kürede yaratmış olduğunuz düşünceleriniz, kısa ya da uzun vadede sizlere ne olarak dönüyor?

Ey düşünür ey ozan, bakışını yukarılara yönelt!..

Sevgiyle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: