Neden Kitaplardan Konuşamıyoruz?

Gözlemlediklerim

Benim için, okuyan, araştıran, insanlara özlem, her geçen gün artıyor…

“Duvardaki kapıdan dönen insan asla gidenin aynısı olmayacaktır.”

— Aldous Huxley

Merhaba

Gece kollarını huzurla açmış, enerjileri uykuya davet ederken; yeni gün ışıklarını yakmadan, aklımda kalanlar sayfada yerini bulsun istedim.

2019 Kasım ayında karar vererek, WordPress’e ait bir alan adı satın aldım. Yeni kalça ameliyatı olmuş, iyileşme döneminde, içsel yolculuğun gelişim paydasına eklediğim kitaplarla gelişirken; Blog sayfasını şekillendirmeye, tasarımı bir tık ilerletme gayretiyle çalıştım. Ayrıca Pintetest’i de aktif kullanarak paylaşım yapmaya başladım.

Uzunca bir süre paylaşımlara devam ederken, bu paylaşımların hedefinin insanlar tarafından anlaşılamadığını fark ettim. Çünkü herkes resme bakıyor. Birde küresel tüketim markalaşma stratejisi hediye çekilişlerine. Yazının içeriğinden bir haber geçip gidiyorlar. Böyle bir durumda istatistik verinin hiçbir anlamı kalmıyor.

Okuma kültürü oluşmadığı sürece arama motorunda üstte görünmenin hiçbir anlamı yok. Ya da sosyal medyada takipçi sayısının çokluğuna.

Benim için, okuyan, araştıran, insanlara özlem, her geçen gün artıyor…

En çok kadınların kullandığı Pinterest hesabını kapattım. Aylar geçmesine rağmen arama motorunda halen oluşturduğum pin’ler çıkıyordu. Hesabı kapatınca, anlayacağınız paylaşımlar kapanmış olmuyor.

Sosyal Medyada herhangi bir hesap açmak kolay. Fakat kapatmak inanın çok zor. Çünkü neden kapattığınızı açıklamak zaman alıyor. Türkiye temsilciği olmaması da ayrı bir sorun.

Gelelim sorulara, kitaplarla ilgili farkındalıkla ilgili sorulan hiçbir soru cevabını bulamıyor. Neden dersiniz?

Mesela kozmetik ürün sorsam, hemen cevap verirsiniz. Yemek ya da hangi dizileri seyrettiğinize dair konuşur, nereden seyredileceğini de bilirsiniz. Magazin haberlerini unutmayalım, o da sizlerden sorulur. Bu paragrafta yargı yok, toplumun içinde bulunduğu durum var. Haliyle böyle bir gediğin boyutu büyük olunca yazmak gerekiyor.

“Aşkınlık için kitaplar uğruna yanmanın ne demek olduğunu bilir misiniz?” diye sorsam.

Yaşanılan en büyük sorun okuma listenizdeki kitapları arayıp “tükendi” yazısıyla karşılaştığınızda başlıyor. Temin edeceğiniz, tekrar basılıp basılamayacağını sorabileceğiniz kimse yok!

Unutmayın! Belleğin yani yazının en büyük dostu kitaplardır.

Peki, hiç düşündünüz mü? Neden kitaplardan konuşamıyoruz?

Hayat kısadır, bilgiyse sonsuz…

Sevgiyle okuyunuz..

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: