Kendini Bilmek İçin Kitap!

"Ruhsal enerjide ilk basamak insanın kendini bilmesidir. Kendini bilen insan maneviyatını keşfeder ve yolculuğuna başlar." Lao Tzu

Total Tiroidektomi Ameliyatından Sonra

İyi kitaplar, en iyi üniversitelerin yerine geçer...

Sağlık

Ussal bir varlığın görevi; kendini algılayabilme ve kendinden istediğini yaratabilme gücüdür.

Merhaba

Rüzgarın uğultusu, panjurları yalayıp geçerken, gökyüzü en koyu renklerini giyinmişti. Benim gibi içini dökmek için yer arıyor gibi…

Yağmur ve toprağın ilişkisi sevginin göstergesidir.

Bir önceki sağlık yazısında, “Total Tiroidektomi” ameliyatından sonraki ilk kontrolde öğrendiklerimi paylaşacağımı belirtmiştim.

Dün yani 5 Nisan 2021 Pazartesi günü hastaneye gitmek için yola çıktım. Yine gökyüzü en koyu renginde gün içinde yer yer yağmurluydu.

Yol boyunca terapi yaparken, gördüğüm tüm ayrıntıları zamanı geldiğinde yazmak için zihin kayıt defterine ekledim.

Medicana İzmir Hastanesinden içeri girdiğimde, bir parça dinlenmek ve kafeteryasında İstanbul nostaljisi yapmak için. Divan’ın mis gibi kokusunda soluklandım. Tanıdık gelen mutfak telaşını huzurla seyrettim.

Saat 13:00’ü gösterdiğinde, mercimek çorbası huzura eşlik etti. Ardından sıcacık bir çayla “çay terapisi” yerini aldı. Her anın keyfini doyasıya yaşadım…

Doç. Dr. Varlık Erol’un bulunduğu 1. kata Genel Cerrahi bölümüne çıktığımda saat 14:00’e geliyordu. Sekreterya’da yapılan işlemlerden sonra bekleme koltuğuna oturdum. Tetkik yaptırmış ve sonuca ulaşmak isteyen insanlar vardı.

Kısa bir süre sonra sıranın bana geldiğini belirten Gözde Hanım, gülümseyen yüzüyle Varlık Hocanın yanına kadar eşlik etti.

Temiz çıkan patoloji sonucu üzerinde konuştuktan sonra sıra yapacaklarıma gelmişti. Verdiği vitamin ilaçlarını bitene kadar kullanmam gerekiyordu. Antibiyotik nihayet bitmişti.

Sıra ömür boyunca kullanacağım ilaca gelmişti. Hormon miktarını oturtabilmek için üç ayda bir kontrol olmak gerekiyordu. Bu durum ilk bir yıl için geçerliydi.

İlacın yan etkisi, başağrısı, kafa içi basınç, titreme, uyku bozukluğu, kalp ritim bozukluğu, kalpte bir çeşit atım bozukluğu, çarpıntı, kalp atımının hızlanması, göğüs ağrısı, kilo kaybı, sinirlilik hali vb… Yan etkilerin hiçbiri de yaşanmayabilir.

Bunların geçici olduğunu, gereken, suni hormon miktarı vücuda girmeye başlayınca, her şeyin yoluna gireceğini belirtti.

İçeriğinde bulunan levotirıksin etken maddesi, tiroid bezinin hastalıklarında ve işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılan sentetik bir tiroid hormonudur.

Kulağıma küpe olacak en önemli konu ise kan tahlili yaptırmam gerektiğinde hormon ilacını almamak gerektiği.

Ayrıca son boyun ultrasonunda sağ üst lenflerde iki yeni oluşum vardı. Biyopsi ve ameliyatla alınamayacak kadar mikro düzeyde olduklarından takip gerektiriyordu. İki ay sonraki kontrolde ultrason çekilerek son durum izlenecekti.

Hocam, boyunun orta kısmında bulunan 4-5 cm ameliyat yerine pansuman yaptı. Yine harika bir iş çıkarmanın keyfiyle masasına ilerleyerek, ameliyat yerine, sabah ve akşam sürülmek üzere krem yazdı. “Güneşe çıkma, yara izi kararak iyileşir” dedi. Bende kanser hastalığı ve lenfödem nedeniyle güneşe çıkmadığımı belirttim.

Doç.Dr. Varlık Erol’a ve ekibine teşekkür ederek hastaneden ayrıldım.

Dünün sağlık özeti sizlere bilgi olarak köprü kurarken; bu sabah ilk tiroid ilacını aldım. Sonsuzluğa kadar devam edecek yolculuğumuzda birbirimize iyi geleceğimizi düşünüyorum. Çünkü yazmak , hayatı gözlemlemek için kendime ihtiyacım var.

Öte yandan insanlar, başlarına gelen kötü olaylarla beraber gelişir. Hastalığım boyunca konuşmalarım fiziksel durumum hakkında değildi, zamanımı bu gibi şeylerle harcamadım. Onun yerine felsefe kitaplarını okuyarak geçmiş yüzyıllardaki yaşam koçlarından destek alarak, zihnin bedenin hislerine nasıl dahil olduğuna ve buna rağmen sakinliğini korumak için verdiği mücadeleye şahit oldum.

Ussal bir varlığın görevi; kendini algılayabilme ve kendinden istediğini yaratabilme gücüdür.

Okuma ve yazma ustalığı bir usta gerektirir. Kitaplar gibi. Hayat da öyle…

En tehlikeli salgın hastalık “akıl kanseri”dir. Kirli havadan ya da sağlıksız iklim koşullarının neden olduğu şeylerden çok daha kötü. Bu gibi hastalıklar yalnızca hayatını tehdit eder; bedenimde açtığı yaraları ve acıları deneyimleyen olarak biliyorum. Diğeri insanlığa saldırır.

Marcus Aurelius’un söylediği gibi;

Ama sadece üç sahne olmuştu!..”

Evet. Bu uzunluğu senin yaradılışını yönetmiş ve şu anda da ölümünü yöneten güç tarafından belirlenmiş üç sahneli bir oyun. Hiçbirinin kararı sana bağlı değildi.

O zaman sana gösterilen nezaket gibi, nezaketle ayrıl dünyadan.

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: