Eve, Kendine Geri Dönmek, Osho

Eve, Kendine Geri Dönmek’teki meditasyonlar Osho’nun yüzlerce halka açık ve bire bir konuşmasından derlenmiştir. Bu meditasyonlar nadir “kendini evde hissetme” anlarını hayatımızın her aşamasında hissedebileceğimiz bir alt akıntıya dönüştürmek için tasarlanmıştır.

“Seni kendine yönelten her şey meditasyondur. Ve kendi meditasyonunu bulman çok önemlidir çünkü onu bulmakla büyük bir sevinç deneyimlersin.”

— Osho

Merhaba

Annem’in ihtiyaç listesi tamamlandıktan sonra raftan göz kırpan kitaplar. İletişime geçerken, vermek istediği mesajın ne olduğunu öğrenmek için hızlı okuma yaparak, içindeki bilgiyi taradım.

Dikkat ettiyseniz, alış veriş sepetini herkes farklı ürünlerle doldurur. Bu da kişinin önceliğinin ne olduğunu belirler.

Osho, severler Meditasyon kitabını okuduysa eğer Eve, Kendine Geri Dönmek kitabında alıntılara rastlayacaktır.

Kitabın Rehberliğine ihtiyaç duyacak okurlar için bilinçli farkındalık egzersizleri yer alıyor.

Egzersizler farkındalığı harekete geçirir, yüreği açar, meditasyonun faydalarını görmek için gevşemeyi ve odaklanmayı öğreterek beyni zihinsel engellerden kurtarır.

Hepimiz “eve dönüş” anları yaşamışızdır; kendimizi rahat, topraklanmış, gündelik hayatlarımızın bir özelliği olan huzursuzluktan arınmış hissederiz. Bu anları yalnız ya da sevdiğimiz insanlarla birlikte doğadayken ya da kendimizi sevdiğimiz bir etkinliğe kaptırdığımızda deneyimleyebiliriz. Bize tam da olmamız gerektiği yerde olduğumuzu gösterirler.

İzleme Sanatında İlk Adım

İzlemeyi denerken ilk yapılması gereken bir nesneye odaklanmaktır; özneye odaklanma. Bir ağaca bak ve ağacın orada olmasına izin ver. Kendini tamamen unut; sana ihtiyaç yok. Senin varlığın yeşilin, ağacın deneyiminde sürekli bir rahatsızlıktır. Şimdi ağacın bilinçliliğine odaklan.

Gurdjieff kendini hatırlama, Krishnamurti’nin farkındalık, Upanişadların tanıklık dediği şeye yaklaştıracaktır.

Bir kez özneden vazgeçtikten sonra ve bilinçlilik üzerine odaklanmanın gerilimini atlatınca özne oradadır; ama öznelliği yoktur. Sen oradasındır ama bunun içinde ‘Ben’yoktur, sadece varlık vardır. Sendendir, ama ‘Benim’ duygusuna sahip değilsindir. ‘Ben’in kapsayıcılığı, sıkıştırması ortadan kalkmıştır. Sadece olmak vardır. Bu oluş kutsaldır. ‘Ben’i bırak ve sadece olmak kalsın.

Hakikat insanı o zaman ne yapmalı?

Hakikatin ne olduğunu gerçekten bilmek istiyorsan yazıtlar sana yardım etmez. Himalayalar’a gitmenin bir yardımı olmayacaktır. Sadece bir şey yardım edebilir: Her şeye zihin olmadan bak.

Osho’nun tüm konuşmalarında ve meditasyonlarında zamana dayanıklı vizyonu, bugünün ve yarının bilimini ve teknolojisini kucaklayan bir bakış açısı sunulur.

Eve, Kendine Geri Dönmek, Osho kitabını buraya bırakıyorum. Dışsal Dünyanın kaosundan ayrılarak, İçsel Dünyada rahatlamanın anlamını öğrenen ya da öğrenmek isteyenlere iyi gelecek. Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: