Asya’nın Uyanışı, Rene Gousset

Tekrar edelim, bu beşeri coğrafya meselesi içtimai bir mesele haline gelmiştir. Yerleşik ile göçebenin birbirlerine karşı duydukları duygular, aynı modern bir şehirde bulunan kapitalist bir cemiyet ile proleteryanın birbirine duyduğu duygunun aynısıdır.

Rene Grousset

Merhaba,

Özellikle 20.yüzyıl, dünyada küçük devletlerin istiklallerine kavuştukları bir dönemdir. Büyük İmparatorlukların kalıntılarından küçük küçük milli devletler meydana gelmiştir. 1924’te Le Reve İl De L’asie adıyla Rene Grousset tarafından neşredilen bu eser, emperyalist güçlere karşı bu küçük devletlerin bağımsızlık mücadelelerini ihtiva etmektedir.

Yazar birçok tahminlerinde isabetli olduğu gibi, kitabın hemen tamamında İngiliz aleyhinde olduğu görülmektedir. I.Dünya Savaşı sonrası Fransa ve diğer müttefiklere karşı oyun oynanmasını kabul edememektedir. Asya’nın Uyanması adlı bu kitapta, Türk Tarihi bakımından da çok önemli hususlar bulunmaktadır. Bugünkü “Filistin Meselesi” ve “Orta Doğu Buhranı”nın temeline inilmiş olması ve sebeplerinin açıklanması ayrı bir öneme haiz bulunmaktadır.

1885 yılında Fransa’da doğan Rene Grousset, Doğu araştırmaları konusunda bir hayli üne sahiptir. Uzun yıllar Doğu Dilleri Okulu’nda tarih ve coğrafya dersi vermiştir. Grousset‘in diğer eserleri arasında Asya Tarihi, Uzak Doğu Tarihi, Haçlılar ve Kudüs Frank Krallığı Tarihi, Bozkır İmparatorluğu, Dünya Tarihi bulunmaktadır. Rene Grousset 1952 yılında Paris’te ölmüştür.

Meselenin iç yüzü nedir?

Asya’nın Uyanışı, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: