Tek Tadımlık Hayat, Lee Lipsenthal

En büyük bilinmeyene, ölüme doğru çıktığı yolculukta cesareti, eyleme geçmeyi ve mizahı kendine rehber edinen Dr. Lee Lipsental’ın bazen şiir, bazen bir bilgelik hikâyesi, bazen de dansa davet gibi okunan bu benzersiz kitabı, ölüm korkunuzu yenmenize ve hayatın olağanüstü yolculuğunun gerçek keyfine varmanıza yardımcı olacak.

“Her günü son günmüş gibi yaşayın. Nasıl olsa bir gün haklı çıkacaksınız.”

— Steve Jobs

Merhaba

Hepimiz öleceğiz. Bu doğanın kanunu. Bir noktada hayat sona erer, ama bu kitap o anla ilgili değil. Bizi o ana götüren şeylerle ilgili. Her insanın paylaştığı o temel korkudan kurtulmakla ilgili: ölüm korkusu: Ancak bu korkuyu ve onun beraberinde gelen diğer korkuları ortadan kaldırdığımızda yaşayabileceğimiz hayatla ilgili: acı korkusu, kaybetme korkusu, değişim korkusu, yeterli olmama korkusu, sevilmeme korkusu.

Ölümle karşılaşıp onu kabullenmek, önyargılarımızı da inançlarımızı da köküne kadar sarsar. Bu bizi korkutabilir ve bize ağır gelebilir ya da bize yepyeni bir dünyanın kapılarını açarak yeni deneyimler yaşama olanağı tanıyabilir. Bazen her ikisini de yapabilir. Bizi geleneksel ve bilimsel bakış açısıyla açıklanamayacak yeni deneyimlere de itebilir, tıpkı Dr. Lee Lipsental’nın bizlerle paylaştığı gibi.

Buddha, “Akıllıca yaşamış biri için ölüm bile korkulacak bir şey değildir” der.

Ölümle karşılaşmak bize şu büyük soruları sordurur.

  • Ben kimim?
  • Neden buradayım?
  • Nereye gidiyorum?
  • Bunun ötesinde ne var?

Dr. Lee Lipsental çok net cevaplar bulmadan bilinmeyene ev sahipliği yapıyor. Şöyle diyor:

Bana göre en önemli şey, bu deneyimlerin beni hayatın amacı ve gizemiyle ilgili sorularla donatmış olmasıdır.

Ölüm sonsuz bir yalnızlık deneyimi olabilir- tek başınıza sonsuza dek karanlık bir oda da kalabilirsiniz- ya da ruhumuzun evriminin bir sonraki bölümünde, bir sınıftan diğerine geçmek gibi veya bir nehrin okyanusa dönmesi gibi tek bir kaynağa bağlanırız. Bu Sensin.

Dr. Lee Lipsental’nin bize bıraktığı, nasıl yaşayacağımızla ilgili farkında olduğumuzdan çok daha fazla seçeneğimiz olduğu ve eğer iyi yaşarsak gerisinin kendiliğinden geleceğidir. Bu kitap Dr. Lee Lipsental’nin dünyaya armağanı ve aşkla yazılmış bir manifestosudur.

Tek Tadımlık Hayat, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgi’yle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: