Ruhlar, Ata Nirun

“Zor iştir metafizik… Fiziki sınırları aşılır. Varlık, varoluş, evrensellik, evrim, neden, uzay, zaman, tanrı gibi kavramlar “ta meta ta fizika” sonsuzluğa doğru uzanır… “

— Ata Nirun

Dünya’da Ve Türkiye’de Ruhçuluk

Merhaba

Ruhunu ortaya çıkar, ruh sağlığın bozulmasın, rıh gibi dolaşma, ruhu şad olsun gibi cümleler kuruyoruz günlük hayatımızda. Peki nedir, kimdir bu ruh? Ruh bedenden çıkınca neden canını yitirir insan? Beden kalır, ruh nereye gider veya ne olur? Garip ama ne çok şey konuşup, ne kadar az şey biliyoruz ruh hakkında.

İnsanoğlunun bu en gizemli sorusuna cevap arayanlara, bazen bir bilim adamı, bazen de öteki taraftan haber alan, gizemin delileri cevap verir. Aslında onlar ölümsüz olan ruhun peşinden adım adım giden gizemcilerdir. Bu kitap “Dünya’da ve Türkiye’deki ruhçular ve Ruhçuluk” sentezini yapan ilk kitap olma özelliğindedir. Ata Nirun, 1963 yılında, ruhçuluk ve okültizm Türkiye’deki en önemli ismi olan Dr. Bedri Ruhselman’ın kurduğu Türkiye Metapsişik Derneği ile (BİLYAY), mihenk taşı olacak bu eserin ilk adımlarını atıyor. Daha sonra tüm dünyada ruhlar ve ruhçuluk konusunda araştırmalar yaparak, özellikle İngiltere ve Amerika Parapsikoloji Enstitüleri’nde gerçekleştirdiği ölüm ve sonrası deneysel çalışmaları ile yarım asırlık bir bilgi birikimini bizlere aktarıyor. Haftalık yüzbinin üzerindeki tirajları ile rekor kıran Bilinmeyen ve Fenomen gibi dergileri Türkiye’ye kazandıran ve bu konuda geçmişten bugüne birçok araştırmacının var olmasını tetikleyen Ata NİRUN, bu eseri ile tüm bilgilerini bizlere deneysel olarak sonuçları ile birlikte sunuyor.

Sırlarla dolu bu kitap, bildiğiniz ya da daha doğrusu bildiğinizi sandığınız birçok tabuyu yıkıyor ve ruhçuluk üzerine daha önce hiç konuşulmamış konu ve kişileri anlatıyor.

Ertan Özyiğit, kitabın öz sözünde bu bilgileri bizlere aktarıyor.

Zor iştir metafizik… Fiziki sınırları aşılır. Varlık, varoluş, evrensellik, evrim, neden, uzay, zaman, tanrı gibi kavramlar “ta meta ta fizika” sonsuzluğa doğru uzanır. Felsefe hipotezler oluşur yol boyunca.

En büyük tehlike, bu hipotez-marinaları’ndan birinde demir atmak… Gerçekleri çözdüm sanmak… Spiritüalist jargon’daki ifadesi ile “Oldum” TEŞEVVÜŞ’ü “Bir realiteden diğerine geçilirken içine düşülen bocalama ve karışıklık” içinde kaybolacaktır.

Akıl kapısı girmek isteyenlere açık…

Bilinmeyene Yolculuk

Her şeyin başı olan enerji, evrenin dört bir yanına yayılmıştır; her şeyin içine sızar, her türlü devinen enerjinin kökenidir; canlı varlıktaki yaşam enerjisi, evrende galaksilerin kökenidir. “

— Wilhelm Reich

Reich, evrensel enerjinin ya da kendi tanımıyla Evrensel Yaşam Enerjisi´nin farkındaydı ve en büyük üzüntüsü insanların kişilik adlı zırhı takmaları nedeniyle bu enerjiyi alamamaları ve kullanamamalarıydı. Yani Reich, psikozlu kişiliklerin, inançlar, tabular ve şartlanmalar yüzünden saf enerjiye ulaşamadıkları görüşündeydi yani Güç´e, Maji Gücü´ne… Bir diğer usta; Freud daha cüretliydi; yaşam enerjisinin bilinçli olmasını istiyor ve koşullarını ortaya koyuyordu. Ona göre, beklentilerini öte dünya saplantılarından kurtarıp, tüm evrensel enerjilerini dünyadaki yaşamlarına yönlendiren insanlar yaşamı kolaylaştıracak ve o zaman baskıcı olmayan, psikozsuz bir uygarlığa ulaşılacaktır. O andan sonra ise, cennet serçelere ve meleklere bırakılabilir çünkü Freud´a göre, insan evrensel anlamda cennete sığmayacak kadar yüksektir. Freud bu noktada düşündürür zira Maji´nin diğer bir temel yasası olan insanın evrensel üstünlüğüne değinmektedir. Reich ve Freud´un üstün insan tanımlarını asla Nietsche, Wagner veya Rauschning´in “üstün ırk” ayrımıyla karıştırmamak gerekir. Anlatılmak istenen, insanın genel olarak canlılar evrenindeki üstünlüğüdür…

Bu kitabın yazımı biterken önemli bir gelişme yaşandı. 54 yıldır saklanan ve beklenen Dr. Bedri Ruhselman’ın Bilgi Kitabı, “İlahi Nizam ve Kainat adıyla yayınlandı.

Ruhların tekamülü ebedidir…

Ruhlar, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgiyle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: