Martı Jonathan Livingston, Richard Bach

İçimizde Yaşayan Gerçek Martı Jonathan’lara…

“Yaşamın gerçek anlamını arayan, bulmaya çalışan bir martıdan daha sorumluluk sahibi biri olabilir mi?Bin yıldır yaptığımız tek şey balık peşinde koşmak. Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi.”

— Richard Bach

Merhaba

“Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.

“Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.

Sahilin ve teknenin çok ötesinde, bir martı, Jonathan Livingston, tek başına uçuş çalışmaları yapıyordu.”

Martı Jonathan Livingston, Amerikalı yazar Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve bize kendi sınırlarımızı aşabileceğimizi söyleyen, bir ders vermek amacıyla yazılmış masal türünde bir kitaptır.

Çarptığı kapı sanki başka bir dünyaya ait kocaman bir kapıydı. Çarpmanın etkisiyle irkildi, korktu ve her şey bir anda karardı. Ardından yabancı bir gökyüzünde sürüklendiğini hissetti. Her şeyi unuttu, sonra bir an hatırladı, sonra yine unuttu. Korkmuştu, üzgündü ve pişmandı.”

“O an Martı Jonathan Livingston’la ilk karşılaştığı gün duyduğu sesi yeniden duydu.”

“Sınırlarımızı sırayla ve büyük bir sabırla aşmaya çalışmalıyız Fletcher. Biraz ilerleme kaydetmeden kayalıkların içinden uçamayız.”

Jonathan!

“Ya da Yüce Martının Oğlu” dedi öğretmeni donuk bir ifadeyle.

“Burada ne arıyorsun? Kayalık!…”

“Off, hadi Fletch , şu anda benimle konuşabiliyorsan ölmüş olamazsın, değil mi? ” dedi.

“Tüm bu olanlar sonucu bilinç düzeyinde ani bir değişiklik oldu Fletch. Şimdi tercih senin . Ya burada kalıp öncesine göre biraz daha yüksek olan bu bilinç düzeyini öğreneceksin ya da geri dönüp sürüyle çalışmaya devam edeceksin. Yaşlı martılar felaket haberine kendilerini hazırlamış bekliyorlardı fakat onları memnun etmenden şaşkınlar şimdi. 

Bir kuşu özgür olduğuna ikna edebilmek niye dünyanın en zor işi?

Üstelik çok kısa süren bir çalışmayla bunu kendilerinin de anlaması bu kadar mümkünken . Bu iş bunca güç olmak zorunda mı?

Martı Jonathan Livingston, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatmak amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Sevgi’yle okuyunuz…

Ben’i Sorgula
Kategoriler
%d blogcu bunu beğendi: