Güle Güle Dünya, Ben Burada Kalıyorum, Müjdat Gezen

Müjdat Gezen yeni kitabı Güle Güle Dünya Ben Burda Kalıyorum’u dünden bugüne, çocukluğundan şimdisine, ülkenin hallerinden sanata kadar anılarıyla, düşünceleriyle dokuyor. Keyifli bir sohbet ortamında okurunu kâh güldürüyor, kâh hüzünlendiriyor.

“Bu memlekette artık üç şeye güvenim yok diyorum. Bir: Adalet. İki: Hoşgörü. Üçüncüsü mü?.. Artık onu da siz bulun… Aklınıza herhalde üç yüz şey geliyordur…”

— Müjdat Gezen

Merhaba

“Başarı ” tek başına kelime olarak işe yaramıyor. Ne dersiniz? Tam bu soruyu düşünürken, kütüphaneden göz kırpan kitap.

Kitabımın ismi Güle Güle Dünya Ben Burda Kalıyorum… ‘Burda’nın ortasındaki ‘a’ harfi konuşma dilinde düşüyor ya, o nedenle konuşur gibi olsun istedim bu kitap… Ama dünyaya, ‘Hoşça kal,’ demek istemediğimi de anlatmaya çalıştım

  • Vatanın, ülken için, sanat İçin neler yaptın?
  • Eğitim denilince aklınıza kaç kişi gelir?
  • Kaç öğrencisi var? “Hedefinde geldiği noktada, kaç kişiye dokundu” cümlesi ne ifade ediyor?
  • Eğitim verirken karşılaştığı zorluklar nelerdi ?

Öğrencilerim, İstediğiniz kadar meraklanın burada hiçbirinin adını veremem. Çünkü alınıyorlar. Ama siz onları tanıyorsunuz ve seviyorsunuz. Bir de benim politik duruşum nedeniyle kendinin MSM li olduğunu saklayanlar var. Onlara kızmıyorum ama acıyorum. Şikayet ve sitem kanallarımı kapatalı çok oldu. Ama onlarca öğretmenin dört yıl boyunca emek vererek canla başla çalışıp onları hayata hazırladıklarını kenara atamam. Onlara emek veren çok değerli öğretmenleri ıskalayamazsınız. Ta uzak yollardan gelerek sizlere bütün birikimlerini sundular. Siz bunun karşılığında hiçbir şey ödemediniz. Ne para ne pul. Üstelik parası pulu o gün olmayanlara arada para da verildi, ev de verildi, yemek de verildi ve en önemlisi emek verildi. Hiç olmazsa öğretmenlerinizi iyi anın. Bugünlere gelmenizde payları oldu. 

Kitabın bu noktasında aklıma gelen onlarca şey. Hangi mesleğe sahip olursanız olun, hedefinize tek başınıza ulaşamayacağınız gerçeği. İllaki bir duruma, bir insana, ya da yere ihtiyaç duyarsınız. Bunlar hedefinize götüren araçlardır. Hedefinize geldiğinizi düşündüğünüz yerde, değerlerinizi unutursanız. İşte vefa kelimesi ve içeriğini bu denli seviyor olmam. İnsanlığın göstergesidir. İnsan Olmanın göstergesidir. İnsana en çok yakışan kıyafet olmakla birlikte her bedene uygundur.

Hayatta her şey gelip geçiyor. Bizler de yolcularız. Bizi biz yapan değerlerimizi unutmayalım. Unutturulmak istense de!

Güle Güle Dünya, Ben Burada Kalıyorum, okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya adavet ediyor.

Sevgi’yle okuyunuz…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: